Rynek Pracy :: Trendy na rynku pracy
Strona główna

Trendy na rynku pracy

Strona główna

Trendy na rynku pracy


 

Co słychać na rynku pracy?

 

 

Bezrobotni na ofertę pracy. Pod koniec czerwca br. na jedną zgłoszoną ofertę pracy przypadało średnio w Polsce 18 zarejestrowanych bezrobotnych; pod koniec 2005 r. było to 91 osób. Najtrudniej o zajęcie jest w woj. warmińsko-mazurskim - 74 osoby na ofertę, a najłatwiej na Śląsku - siedem osób - wyliczył GUS. (Rzeczpospolita)

 

Stopa bezrobocia wyniosła na koniec czerwca 2008 roku 9,6 proc. wobec 10,0 proc. miesiąc wczesniej, podał Główny Urząd Statystyczny. W czerwcu 2007 roku stopa ta wyniosła 12,3 proc..

Liczba zarejestrowanych bezrobotnych w końcu czerwca wyniosła 1.455,3 tyś osób, czyli spadła o 70,3 tyś (4,6 proc.) wobec poprzedniego miesiąca i o 23,2 proc. (www.onet.pl)

 

Z informacji przedstawionych przez Ministerstwo Pracy wynika, że w czerwcu bezrobocie wyniosło 9,6 procent i po raz pierwszy od wielu lat było niższe niż 10 procent... Według danych Głównego Urzędu Statystycznego ostatnio bezrobocie poniżej 10 procent zanotowano w listopadzie 1998 roku, kiedy wyniosło 9,9 procent. (www.onet.pl)

 

Zatrudnienie w pierwszym kwartale 2008 roku w Polsce wzrosło o 2,5 proc. licząc rok do roku - podał Eurostat. W ostatnim kwartale ubiegłego roku zatrudnienie wzrosło o 2,2 proc.

 

Stopa bezrobocia na koniec kwietnia 2008 roku w Polsce wyniosła 10,5 proc., natomiast w końcu marca w województwie podkarpackim wynosiła 14,2 proc. (była wyższa od krajowej o 3,1 pkt. procentowe ). Najwyższą stopę bezrobocia odnotowano w powiatach : leskim (22,5 proc.), brzozowskim (22,3 proc.), bieszczadzkim (21,7 proc.) i strzyżowskim (21,3 proc.). Natomiast najniższą w : Krośnie (4,8 proc.) oraz Rzeszowie (7,2 proc.).

 

Pracodawcy najbardziej cenią języki. Tak wynika z ankiety przeprowadzonej wśród dyrektorów personalnych i specjalistów HR z dużych i średnich firm w Polsce. Aż 98,5 proc. szefów HR wymieniło język obcy jako jeden z czynników decydujących o zatrudnieniu absolwentów.

 

 

Więcej pracy w eurolandzie. Zobacz zeskanowany materiał prasowy (Rzeczpospolita, 2 kwietnia 2008)

 

49,5 proc. pracujących. Maleje bezrobocie, ale odsetek pracujących nadal niski. Spośród Polaków w wieku 15 lat i więcej w końcu 2007 r. pracowała niespełna co druga osoba. Było to o 2 pkt więcej niż niż przed rokiem, ale mniej niż średnio w UE, gdzie odsetek pracujących wynosi wciąż ponad 53 proc. Rekordzistami są Holandia - pracuje tam ponad 64 proc. dorosłych - oraz Dania - przeszło 63 proc.

 

Już 70 proc. ze 100 największych w Polsce firm z Listy 500 "Rzeczpospolitej" publikuje na stronach internetowych informacje o pracy i karierze w swych przedsiębiorstwach. Prawie połowa (46 proc.) z nich zamieszcza też w sieci aktualne oferty pracy...(Rzeczpospolita)

 

W zeszłym roku najbardziej poszukiwani byli pracownicy z wykształceniem zawdowowym. To w dużej mierze jest skutkiem reformy szkolnictwa z roku 2001, kiedy to nastąpiła likwidacja wielu szkół zawodowych...(Gazeta Wyborcza)

 

W listopadzie 2007 roku stopa bezrobocia w Polsce wyniosła 11,2 proc. czyli o 3,6 proc. mniej niż rok wcześniej. Najmocniej bezrobocie spadło w województwach: dolnośląskim, zachodniopomorskim i lubuskim - o ok. 5 pkt. proc...(Rzeczpospolita)

 

W finansach i bankowości na chętnych czekają tysiące ofert pracy (...) Największe wzięcie mają doradcy finansowi, kredytowi oraz inwestycyjni...(Rzeczpospolita)

 

Z najnowszych danych GUS wynika, że stopa bezrobocia spadła poniżej 4 proc. w aż czterech miastach: Sopocie, Warszawie. Poznaniu i Gdyni. W wielu metropoliach mamy już tzw. bezrobocie naturalne...(Rzeczpospolita)

 

We wrześniu stopa bezrobocia spadła do 11,6 proc. Rok wcześniej bez pracy było 16,7 proc. osób czynnych zawodowo...(Rzeczpospolita)

 

Duże firmy coraz silniej wypłukują rynek z najlepszych pracowników. Małe z powodu braku rąk do pracy wpadają w tarapaty. Eksperci wieszczą wręcz falę bankructw...(Rzeczpospolita)

 

W ciągu miesiąca (czerwiec) w sektorze przedsiębiorstw powstało 28 tys. nowych etatów, w porównaniu z czerwcem 2006 r. zatrudnienie wzrosło o 4,6 proc....(Gazeta Wyborcza)

 

Takiego wzrostu średniej pensji nie było w polskich firmach od 2001 r. Czerwcowa płaca była o 9,3 proc. wyższa niż przed rokiem, wyniosła 2869,69 zł - podał GUS...(Gazeta Wyborcza)

 

W drugim kwartale liczba pracujących zwiększyła się o 4,8 proc., PKB o około 6 proc., a płace aż o 8,9 proc. Wzrost kosztów pracy jest zatem bardzo wysoki...(Rzeczpospolita)

 

Polska przestała być tym krajem Unii Europejskiej, w którym jest największe bezrobocie - ogłosił unijny urząd statystyczny.Według danych Eurostatu w maju bezrobocie w Polsce wyniosło 10,5 proc...(Gazeta Wyborcza)

 

Banki planują zatrudnić ponad 7,5 tys. pracowników w 2007 roku wynika z badania przeprowadzonego przez Związek Banków Polskich. Spośród grupy 7,5 tys. osób, ponad 5 tys. pracowników znajdzie zarudnienie w oddziałach, apozostałe 2,5 tys. - w centrali...(ISB, pr/19.06.2007)

 

Od 13 do 13,1 proc. wyniosło bezrobocie na koniec maja 2007. Wstępnie poinformowała o tym minister pracy i polityki społecznej. Według niej przyczyną spadku są m.in. prace sezonowe w ogrodnictwie, budownictwie, drogownictwie i turystyce. W kwietniu stopa bezrobocia wyniosła 13,7 proc. Minister przewiduje, że pod koniec roku bezrobocie wyniesie 11 proc...("Rzeczpospolita")

 

Polska notuje jeden z najsilniejszych spadków bezrobocia w Unii Europejskiej. Nawet w Słowacji, gdzie wzrost gospodarczy jest wyższy niż u nas, nikt nie rysuje tak optymistycznego scenariusza. NBP szacuje, iż pod koniec 2009 r. bezrobocie w Polsce może zmniejszyć się do 9 proc.... ("Rzeczpospolita")

 

Firmy pracują na coraz większych obrotach. W minionym roku zanotowały rekordowe wyniki. Zatrudniły dodatkowo ponad 209 tys. osób, ale w niektórych branżach zaczyna brakować rąk do pracy. Sytuację pogarsza odpływ pracowników do Wielkiej Brytanii i Irlandii...("Gazeta Wyborcza")

 

Korporacje, które szukają miejsca na centra usługowe, patrzą nie tylko na koszty pracy, ale także na to, czy państwo, gdzie chcą inwestować, dba o edukację zawodową oraz jaki stwarzaklimat dla biznesu. Polska jako miejsce potencjalnych inwestycji usług biznesowych utrzymała 18 miejsce w tegorocznym, czwartym już rankingu Global Services Location Index...("Rzeczpospolita")

 

Absolwenci wyższych uczelni z tytułem inżyniera w kieszeni nie muszą wysilać się, by znaleźć pracę - bezrobocie wśród tej grupy zawodowej właściwie nie istnieje...("Metro")

 

Brakuje przede wszystkim informatyków. Ale nie ma też księgowych do centrów usług. Mocno rozwinęła się również branża logistyczna - tu brakuje pracowników na stanowiska menedżerów, koordynatorów. Dalej - handlowcy. O ile jeszcze kilka lat temu handlowców szukały tylko tzw. branże produktów szybko zbywalnych, teraz szukają ich wszyscy... ("Gazeta Wyborcza")

 

...Prawie połowa podkarpackich przedsiębiorstw ma problemy ze znalezieniem pracowników (...) Brakuje zarówno inżynierów, księgowych, specjalistów od nowych technologii, jak i kelnerów, kucharzy czy sprzedawców... ("Gazeta Wyborcza")

 

...Zatrudnienie w centrach (usługowych) znajdą przede wszystkim absolwenci szkół wyższych biegle władający obcymi językami, głównie informatycy i ekonomiści... ("Rzeczpospolita")

 

...Potrzebujemy specjalistów z zakresu informatyki, telekomunikacji, elektroniki. Szukamy m.in. fachowców ds. rozwoju oprogramowania, integratorów projektów, testerów systemów, architektów systemów i oprogramowania, kierowników produktów i specjalistów ds. wsparcia technicznego... ("Rzeczpospolita")

 

...Dzięki zagranicznym koncernom przybędą nam tysiące nowych miejsc pracy... zagraniczne firmy zaczynają otwierać nowoczesne magazyny, centra dystrybucyjne i logistyczne, centra rozliczeniowo-finansowe i telefoniczne. (Poszukują) robotników, magazynierów, logistyków, księgowych, informatyków, specjalistów od płac i rachunkowości, kierowników zespołów i menedżerów...("Rzeczpospolita")

 

... (W najbliższym czasie) najciekawsze propozycje czekają absolwentów kierunków informatycznych i inżynierskich... ("Rzeczpospolita")

 

...Nawet 40 - 60 tys. osób może w ciągu najbliższych lat znaleźć w Polsce zatrudnienie jako księgowi, fakturzyści czy informatycy. Będą świadczyć usługi dla zagranicznych firm, które przenoszą do Polski np. centra księgowości... ("Gazeta Wyborcza")

 

...Ponad 90 proc. - o tyle wzrośnie zapotrzebowanie na specjalistów IT w 2010 r. w porównaniu z 1996 r.... ("Puls Biznesu")

 

...5 proc. - takie będzie średnie roczne tempo wzrostu zapotrzebowania na ludzi z branży IT w latach 1997 - 2010... ("Puls Biznesu")

 

...Z raportu IDC (International Data Corporation) wynika, że do 2008 r. w Unii Europejskiej zabraknie pół miliona ekspertów od technologii sieciowych... ("Puls Biznesu")

 


 

Miesięczne "informacje (raporty) o rynku pracy"

przygotowane przez Biuro Karier WSIiZ

 

Biuro Karier WSIiZ przygotowuje comiesięczne sprawozdania, które zawierają dane liczbowe dotyczące najbardziej poszukiwanych stanowisk pracy, przygotowane na podstawie informacji opublikowanych w Gazecie Wyborczej – rzeszowski dodatek PRACA, ofert zamieszczonych na portalu pracuj.pl oraz danych pochodzących z comiesięcznych sprawozdań Biura Karier WSIiZ z funkcjonowania Agencji Pośrednictwa Pracy.

Celem uzupełnienia proponujemy lekturę wybranych artykułów prasowych dot. sytuacji na polskim rynku pracy oraz przyszłościowych kierunków studiów.

 

 

 

Raport o rynku pracy - marzec 2009

Raport o rynku pracy - luty 2009

Raport o rynku pracy - styczeń 2009

Raport o rynku pracy - grudzień 2008

Raport o rynku pracy - listopad 2008

Raport o rynku pracy - październik 2008

Raport o rynku pracy - wrzesień 2008

Raport o rynku pracy - sierpien 2008

Raport o rynku pracy - lipiec 2008

Raport o rynku pracy - czerwiec 2008

Raport o rynku pracy - maj 2008

Raport o rynku pracy - kwiecień 2008

Raport o rynku pracy - marzec 2008

Raport o rynku pracy - luty 2008

Raport o rynku pracy - styczeń 2008

Raport o rynku pracy - grudzień 2007

Raport o rynku pracy - listopad 2007

Raport o rynku pracy - październik 2007

Raport o rynku pracy - wrzesień 2007

Raport o rynku pracy - sierpień 2007

Raport o rynku pracy - lipiec 2007

Raport o rynku pracy - czerwiec 2007

Raport o rynku pracy - maj 2007

Raport o rynku pracy - kwiecień 2007

Raport o rynku pracy - marzec 2007

Raport o rynku pracy - luty 2007

Raport o rynku pracy - styczeń 2007

Raport o rynku pracy - grudzień 2006

Raport o rynku pracy - listopad 2006

Raport o rynku pracy - październik 2006

Raport o rynku pracy - wrzesień 2006

Raport o rynku pracy - sierpień 2006

Raport o rynku pracy - lipiec 2006

Raport o rynku pracy - czerwiec 2006

Raport o rynku pracy - maj 2006

Raport o rynku pracy - kwiecień 2006

Raport o rynku pracy - marzec 2006

Raport o rynku pracy - luty 2006

Raport o rynku pracy - styczeń 2006

Raport o rynku pracy - grudzień 2005

Raport o rynku pracy - listopad 2005

 

 

 

 


 

Opracowania dotyczące rynku pracy

 

 

Tadeusz POMIANEK, Andrzej ROZMUS, Barbara PRZYWARA, Magdalena BIENIA, Marta CZYŻEWSKA, Rynek Pracy w Polsce i Unii Europejskiej - raport styczeń 2006

Pobierz plik pdf. (1,34 MB)

 


Tadeusz POMIANEK, Andrzej ROZMUS, Krzysztof WITKOWSKI, Barbara PRZYWARA, Magdalena BIENIA, Rynek Pracy w Polsce i Unii Europejskiej - raport styczeń 2005

Pobierz plik pdf. (1,59 MB)

 


 

Tadeusz POMIANEK, Andrzej ROZMUS, Krzysztof WITKOWSKI, Magdalena BIENIA, Rynek Pracy w Polsce i Unii Europejskiej - raport styczeń 2004

Pobierz plik pdf. (830 KB)

 


 

Tadeusz POMIANEK, Andrzej ROZMUS, Polskie szkolnictwo wyższe - antidotum na problemy rynku pracy czy kuźnia bezrobotnych?

Pobierz plik tekstowy. (71 KB)

 


 

Tadeusz POMIANEK, Andrzej ROZMUS, Czy nasza młodzież to szansa czy problem? - dylematy polskiego rynku pracy i polskiego szkolnictwa wyższego na tle krajów Unii Europejskiej.

Pobierz plik tekstowy. (53 KB)

 

opublikowano: 6 maja 2009 14:20

Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie
ul. Sucharskiego 2, 35-225 Rzeszów, fax: +48 17 866 12 22
Lista Telefonów Uczelni
Strona głównaDrukujDo góry