Strona główna

Aktualności

Strona główna

Sukces za sukcesem


16 lipca 2007

Zespół Pieśni i Tańca „KARPATY” WSIiZ

 

 

 


Zespół Pieśni i Tańca KARPATY działający już od 7 lat przy WSIiZ jest jedyną w Polsce tego rodzaju organizacją studencką, działającą przy uczelni niepaństwowej. Po raz pierwszy studenci mogli zaprezentować swoje umiejętności taneczne w Filharmonii Rzeszowskiej na inauguracji Roku Akademickiego 2000/2001.

W zespole jest około 40 osób tańczących, które występują w 2 grupach tanecznych: reprezentacyjnej i młodszej oraz kapela, towarzysząca zespołowi przy każdym koncercie.

Kilkadziesiąt występów w kraju i zagranicą to efekt wysokiego poziomu artystycznego i muzycznego całego Zespołu oraz kadry prowadzącej. ZPiT Karpaty zaprezentował się m.in. na Międzynarodowych Festiwalach Folklorystycznych w Chinach, Niemczech, Belgii, Turcji i na Cyprze, w Republice Czeskiej i Słowackiej.

Od 2001 roku ZPiT Karpaty jest oficjalnym członkiem Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej (CIOFF). Do organizacji tej należą liczące się polskie zespoły folklorystyczne.

 

 

Najważniejszym osiągnięciem artystycznym w ostatnim czasie udział w VII Ogólnopolskim Konkursie im. M. Kosińskiego o Grand Prix Polskiej Sekcji CIOFF w Puławach, i zdobycie prestiżowych wyróżnień i nagród, tj. I miejsce w Konkursie Prezentacji Tańców Narodowych, II miejsce w Konkursie Prezentacji Tańców Lubelskich oraz III miejsce w Konkursie Premier za Suitę Tańców Górali Żywieckich.

W ostatnich dniach Zespół zdobył GRAND PRIX za całokształt prezentacji festiwalowych na VI Ogólnopolskim Festiwalu Folkloru i Sztuki Ludowej w Świnoujściu oraz wyróżnienie w kategorii Tańce Narodowe za prezentacje Kujawiaka z Oberkiem i wyróżnienie dla Kapeli. Zespół Pieśni i Tańca Karpaty WSIiZ zaprezentował się na najwyższym poziomie artystycznym wygrywając m.in. z ZPiT „Poligrodzianie” z Politechniki Poznańskiej – zespołem o prawie 100-letniej tradycji tanecznej i muzycznej.

Niewątpliwie kolejnym ważnym wydarzeniem dla Zespołu był udział, jako jedynego z Polski, w Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym Mniejszości Narodowych w Pradze w Republice Czeskiej. Ogromny aplauz publiczności i zdobycie wyróżnienia zaowocowało zaproszeniem Zespołu Karpaty na Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny do Preszowa (Republika Słowacka) we wrześniu jeszcze tego roku.

W najbliższym czasie (1-4.08.07) ZPiT Karpaty zobaczyć można będzie na XVIII Międzynarodowych Spotkaniach Folklorystycznych w Żywcu, które odbędą się w ramach prestiżowej imprezy artystycznej - 44. Tygodnia Kultury Beskidzkiej „Beskidy 2007”, transmitowanej przez telewizyjną dwójkę.

 

 

Sukcesy artystyczne są nie tylko zasługą członków Zespołu ale także opiekunów: pana Romualda Kalinowskiego – kierownika artystycznego i choreografa, pani Anny Wawrzynowskiej - choreografa, Stanisława Wiktora - akompaniatora, oraz dr. hab. Pawła Palucha z UR – kierownika muzycznego oraz pani Iwony Pezdan-Śliż - kierownika organizacyjnego ZPiT Karpaty z ramienia Uczelni.

 

 

opublikowano: 18 lipca 2007 10:46

Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie
ul. Sucharskiego 2, 35-225 Rzeszów, fax: +48 17 866 12 22
Lista Telefonów Uczelni
Strona głównaDrukujDo góry