Strona główna

Aktualności

Strona główna

SPOŁECZEŃSTWO WIELOKULTUROWE - WYZWANIE WSPÓŁCZESNEGO ŚWIATA. Wizyta Profesor Anjoo Upadhyaya z Banaras Hindu University


30 października 2007

W dniach od 15 do 25 października 2007 roku gościliśmy na naszej Uczelni Profesor Anjoo Upadhyaya z Banaras Hindu University. Podczas swojego 10 - dniowego pobytu, Pani Profesor wygłosiła wykłady w szkołach i uczelniach wyższych w Rzeszowie, Zamościu i Krakowie.

 

 

      Profesor Anjoo podczas swojego pobytu wygłosiła cykl wykładów, w których poruszyła zagadnienia wielokulturowości współczesnych społeczeństw, a co za tym idzie, wyzwań jakie pojawiają się przed edukacją w globalnym świecie. Profesor Upadhyaya mówiła również o tym jak wyglądały Indie kiedyś, a jak dziś oraz o przemianach kulturowych i politycznych w tym kraju. Zaś studenci dziennikarstwa mogli posłuchać wykładu na temat „Elementów komunikacji międzykulturowej w Europie i Azji”. 
     Pani Profesor oprócz naszej Uczelni, odwiedziła również IV  Liceum Ogólnokształcące w Rzeszowie, I LO w Zamościu, V LO w Krakowie, a także Szkoły Wyższe: Wyższą Szkołę Zarządzania i Administracji w Zamościu, Wyższą Szkołę Europejską w Krakowie. Spotkania z młodzieżą pokazały jak dużym zainteresowaniem wśród polskich uczniów i studentów, cieszą się zagadnienia związane z Orientem.
     Jednocześnie zadawane przez słuchaczy pytania świadczą o tym, że wielu młodym ludziom nie jest obce zagadnienie wielokulturowości, a także Orientu. Profesor Anjoo jeszcze długo  po wkładach odpowiadała na pytania dotyczące nie tylko tematyki wykładu. Słuchacze interesowali się wieloma aspektami życia codziennego w Indiach, kulturą i polityką (przykładowe pytania licealistów: Jak wygląda obecna sytuacja kobiet w Indiach? Czy postacie z filmów hollywoodzkich cieszą się popularnością w Indiach? Jak wygląda konsytuacja w Indiach? Do jakich wartości odwołuje się, uwzględniając wielokulturowość Indii? Jak funkcjonują urzędy w Indiach?). Spotkania zaowocowały wymianą adresów emailowych pomiędzy osobami, które były zainteresowane pracą humanitarną w Indiach.
     Pracownicy Instytutu Badań nad Cywilizacjami WSIiZ zadbali, aby  podczas swojego pobytu Profesor Upadhyaya zwiedziła Zamość, Kraków, a także Auschwitz – Birkenau. W niedzielny wieczór Pani Profesor Anjoo wysłuchała koncertu ballad „Album rodzinny” w wykonaniu Gabriela Lawit z Danii w Centrum Kultury Żydowskiej w Krakowie. 
     Polska zrobiła na naszym Indyjskim Gościu ogromne wrażenie, a w szczególności niezwykła atmosfera zamojskiego rynku bardzo mocno zapisała się w pamięci Pani Profesor.
     W ostatnim dniu swojego pobytu, Profesor Anjoo spotkała się z władzami naszej Uczelni. Będąc pod wrażeniem Polski i naszej Uczelni zadeklarowała chęć nawiązania długofalowej  współpracy.

 

 

Tematy wykładów, które wygłosiła Profesor Anjoo Sharan Upadhyaya podczas wizyty w Polsce:


Przemiany Kulturowe i polityczne we współczesnych Indiach”
„Elementy komunikacji międzykulturowej w Europie i Azji”
„Społeczeństwo wielokulturowe w globalnym świecie”
„Społeczeństwo wielokulturowe – wyzwanie dla edukacji”
„Indie wczoraj i dziś”
„Społeczeństwo wielokulturowe – wyzwanie współczesnego świata”
„India – the example of multicultural society”

 

 

     Anjoo Sharan Upadhyaya jest profesorem nauk politycznych, pracującym na Banaras Hindu University, gdzie uczy od ponad 25 lat.
Szeroki zakres tematyczny jej dotychczasowych publikacji obejmuje zagadnienia samostanowienia, etniczności, wielokulturowości oraz gender study.
Wielokrotnie wizytowała i wykładała na najsłynniejszych uczelniach świata:
- Woodrow Wilson Center of International Scholars
- Henry L. Stimson Center
- London School of Economics and Political Science
Współpracuje z organizacjami krzewiącymi demokrację w byłych republikach sowieckich, Północnej Irlandii i Indiach. 
Zainteresowania badawcze:
- nacjonalizm etniczny
- konflikty etniczne i transformacja konfliktów
- kobiety i dzieci podczas wojny
- prawa człowieka i mniejszości
Profesor Anjoo Sharan Upadhyaya jest autorką wysoko cenionych książek, w tym: „Electoral Reforms in India”, New Delhi; concept Publishing Company , 2005.
             

 

 

opublikowano: 6 listopada 2007 15:24

Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie
ul. Sucharskiego 2, 35-225 Rzeszów, fax: +48 17 866 12 22
Lista Telefonów Uczelni
Strona głównaDrukujDo góry