Aktualności :: Jaka przyszłość Bałkanów?
Strona główna

Aktualności

Strona główna

Jaka przyszłość Bałkanów?


15 listopada 2007

    Jakie są szanse na niepodległość Kosowa? To trudne pytanie przewodziło debacie z udziałem ekspertów z Ośrodka Studiów Wschodnich: Adama Balcera  - specjalisty ds. Turcji i Albanii, Wojciecha Stanisławskiego – eksperta ds. krajów bałkańskich oraz Jana Piekło – wieloletniego korespondenta prasy polskiej na Bałkanach, obecnie działający w fundacji PAUCI. Debata miała miejsce 14 listopada br. na naszej uczleni i wzbudziła ogromne zainteresowanie tłumnie zgromadzonej publiczności.

 

        

 

    Specjaliści rozważając problem niepodległości oraz konfliktów bałkańskich zwrócili uwagę na ich aspekty historyczne.
Adam Balcer podkreślał przekonanie zarówno Serbów jak i Albańczyków, że korzenie ich narodów tkwią właśnie na terenach kosowskich. Zarówno jeden jak i drugi naród głęboko wierzy, że to właśnie ich przodkowie tworzyli pierwsze osady i państwa na terenach, o które toczą się teraz walki. Specjaliści podkreślali również, że po wydarzeniach jakie miały miejsce od 1999 roku, niemal każdy ruch  – niczym w greckiej tragedii – może zakończyć się źle i ponownie zaostrzyć konflikt. „Kosowo nigdy nie zaakceptuje władzy Serbii”  - przekonywał specjalista ds. Turcji i Albanii. „Z kolei niepodległość Kosowa wywoła efekt domina i falę podobnych walk na innych terenach, znajdujących się w analogicznej sytuacji” – zastanawiał się Wojciech Stanisławski. Również Jan Piekło, jako naoczny obserwator wszystkich wydarzeń od początku konfliktu przekonywał, że nie możliwa jest, jak na razie, zgoda pomiędzy Serbami a Albańczykami. „Dzieci serbskie jadąc w autobusie przez wioskę zamieszkiwaną przez Albańczyków grożą swoim albańskim kolegom śmiercią, a tamte odwzajemniają się tym samym....To pokazuje jako głęboko zakorzeniona jest wzajemna nienawiść tych dwóch narodów”. 

 


   Głos w dyskusji zabrał również student naszej Uczelni, były żołnierz, który dwukrotnie brał udział w misjach w Kosowie. Potwierdził, że choć w obecnej sytuacji na Bałkanach panuje „względny spokój”, to działania partyzanckie oddziałów zarówno kosowskich jak i albańskich tak naprawdę nigdy nie wygasły, zaś dążenia obu narodów do władzy tak naprawdę trwać będą zawsze.

 

 

Organizatorami panelu dyskusyjnego byli: Instytut Badań nad Cywilizacjiami WSIiZ oraz Miesięcznik "Znak".

 

 

opublikowano: 19 listopada 2007 10:17

Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie
ul. Sucharskiego 2, 35-225 Rzeszów, fax: +48 17 866 12 22
Lista Telefonów Uczelni
Strona głównaDrukujDo góry