Aktualności :: STUDIA PŁATNE CZY NIEPŁATNE
Strona główna

Aktualności

Strona główna

STUDIA PŁATNE CZY NIEPŁATNE


27 listopada 2007

     Kwestia finansowania uczelni wyższych od pewnego czasu nie schodzi z ust osób spośród środowiska akademickiego. Większość przedstawicieli rzeszowskich uczelni jasno opowiada się za wprowadzeniem czesnego dla wszystkich studentów, niezależnie czy są to studia dzienne, zaoczne, wieczorowe, uczelnia prywatna czy państwowa.

     Zdawałoby się, że takie rozwiązanie będzie ciosem w osoby najbiedniejsze, które w takiej sytuacji zostałyby pozbawione możliwości dalszej edukacji. Okazuje się jednak, że nic bardziej mylnego. Sytuacja wygląda dokładnie na odwrót. To studenci z zamożniejszych rodzin studiują na uczelniach niepłatnych, jednocześnie większość studentów, płacących za swoją edukację to mniej zamożni mieszkańcy małych miast i wsi. Jednak specjaliści podkreślają, że mimo, iż wiele osób uczy się na studiach odpłatnych, to tak naprawdę edukacja nic ich nie kosztuje. Na przykład na naszej uczelni, dzięki połączeniu własnego funduszu stypendialnego, środków z budżetu państwa oraz funduszu stypendialnego Fundacji Edukacyjnej Przedsiębiorczości, w semestrze letnim roku akademickiego 2006/07 przyznano blisko 5000 stypendiów, co oznacza że stypendia otrzymuje ponad połowa studentów WSIiZ. 

 

Na łamach lokalnej prasy również został poruszony ten temat.

W GC Nowiny od kilku tygodni publikowane są głosy w debacie wśród przedstawicieli środowiska akademickiego (i nie tylko) dotyczące odpłatności za studia. Zachęcam do lektury.   

 

Nowiny 14.11.2007 - Na zajeciach płatnych studenci będą aktywniejsi

Kurier Lubelski 13.11.2007 - Bzdury zamierzone i niezamierzone

Nowiny 7.11.2007 - Płacisz, masz! Nie płacisz, też masz!

 

Andrzej Rozmus "Powszechna odpłatność za studia – czy stać mnie na edukację?"

 

 

    Zapraszam do zobaczenia debaty, przepowadzonej z udziałem władz rzeszowskich uczelni. Wzięli w niej udział przedstawiciele Uczelni Wyższych w Rzeszowie, rozmawiając o problemach i wyzwaniach jakie stoją przed szkolnictwem wyższym. Został poruszony również problem odpłatności za studia.

Program "Debata Regionalna - Punkty Widzenia" odbył sie 6 listopada br., na antenie TVP 3 Rzeszów.

pobierz plik video (245MB)

Materiał pochodzi z archiwum TVP3 Rzeszów.

opublikowano: 12 grudnia 2007 09:37

Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie
ul. Sucharskiego 2, 35-225 Rzeszów, fax: +48 17 866 12 22
Lista Telefonów Uczelni
Strona głównaDrukujDo góry