Aktualności :: Tarcza antyrakietowa i bezpieczeństwo Europy - wizyta Konsul USA ds. Prasy i Kultury Susan Parker - Burns
Strona główna

Aktualności

Strona główna

Tarcza antyrakietowa i bezpieczeństwo Europy - wizyta Konsul USA ds. Prasy i Kultury Susan Parker - Burns


21 listopada 2007


    W środę 21 listopada br. odbyła się konferencja dotycząca rozmieszczenia elementów obrony przeciwrakietowej na terenie Polski oraz ich znaczenia w tworzeniu bezpieczeństwa Europy. Gość specjalny, Konsul ds. Prasy i Kultury USA Susan Parker-Burns, przekonywała jak ważne jest stworzenie skutecznego systemu gwarantującego bezpieczeństwo oraz obronę przed pociskami batalistycznymi w Europie. Organizatorem debaty był Instytut Badan nad Cywilizacjami WSIiZ oraz Konsulat Generalny USA w Krakowie.

    Pani Konsul podkreśliła, że coraz więcej Państw dysponuje pociskami batalistycznymi, zaś szczególnie niepokojącym zjawiskiem są realizowane przez Koreę i Iran testy tych pocisków. Mówiła również o programach zbrojeniowych podjętych przez te państwa. Jej zdaniem działania te wymuszają na USA podjęcie kroków, zmierzających do obrony przed ewentualnym atakiem.

 

 

    Według Susan Parker-Burns korzyści płynące z rozmieszczenia elementów tarczy antyrakietowej to przede wszystkim lepsza obrona przez ewentualnymi atakami z rejonu Bliskiego Wschodu. Proponowane elementy amerykańskiego systemu obrony antyrakietowej w Europie to zamieszczenie baterii pocisków przechwytujących (na terenie Polski miałoby znaleźć się ich 10) oraz europejski radar śledzenia pocisków w środkowej razie lotu. W Czechach natomiast miałaby zostać zamieszczona stacja radiolokacyjna, która śledziłaby lot pocisku w środkowej fazie lotu. Antyrakiety w Polsce miałyby przechwytywać i niszczyć cel trafieniem bezpośrednim w powietrzu na wysokości ponad 200 km nad Ziemią. Dlaczego Polska? Pani Konsul przekonywała, że nasz kraj jest najlepszym strategicznie miejscem. Właśnie tutaj zamieszczona tarcza jest w stanie na czas przechwycić rakietę i ją zniszczyć. Tarcze antyrakietowe znajdujące się na terenie Alaski i Kalifornii nie zapewniają bezpieczeństwa Europie, zaś analiza techniczna dokonana przez amerykańskich ekspertów dowodzi że Polska i Czechy zapewniają, że tarcze rozmieszczone na tych terenach są w stanie zapewnić bezpieczeństwo większości państw Europy. To rozmieszczenie jest najbardziej optymalnym rozwiązaniem, zapewniającym najwyższą skuteczność obroną

 


    Podczas dyskusji pojawiły się pytania ze strony publiczności czy rozmieszczenie tarcz w Polsce może zwiększyć zagrożenie terrorystyczne na naszym terenie, dlaczego Stany tak atakują Iran oraz czy Amerykanie szukają kolejnego "kozła ofiarnego".

 

 

opublikowano: 12 grudnia 2007 09:50

Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie
ul. Sucharskiego 2, 35-225 Rzeszów, fax: +48 17 866 12 22
Lista Telefonów Uczelni
Strona głównaDrukujDo góry