Aktualności :: Wieczór francuski na WSIiZ - spotkanie z dr. Aleksandrem Hallem, autorem ksiązki "Francja i wielcy Francuzi"
Strona główna

Aktualności

Strona główna

Wieczór francuski na WSIiZ - spotkanie z dr. Aleksandrem Hallem, autorem ksiązki "Francja i wielcy Francuzi"


4 grudnia 2007

 

  

    7 grudnia 2007 roku odbyło się spotkanie z dr. Aleksandrem Hallem, autorem książki "Francja i wielcy Francuzi". Podczas dyskusji poruszono tematy dotyczące tematyki książki, historii Francji, filozofii i francuskich kobiet. Później, podczas "wieczoru francuskiego" goście delektowali się nastrojem przy dźwiękach muzyki z kraju nad Sekwaną, smakując francuskich win i serów. 

 

    Prowadzący spotkanie, Andrzej Piątek, rozpoczął wieczór od żartobliwego stwierdzenia "Gdy dostałem Pana książkę, ręka mi się ugięła - ile może ona ważyć?"

Autor podkreślił, że jest to dzieło jego życia. Choć pisał je półtora roku to, tak naprawdę, przygotowywał się do niego całe życie. Francja i jej historia bardzo ściśle wywierająca wpływ na losy Europy, była przedmiotem badań doktora Halla od poczatków jego działalności naukowej.

 

        

 

Autor podkreślał, że książka ta nie ma być kompletną historią Francji, która opisywałaby sferę gospodarczą, społeczną czy kulturę. Ma być to gruntowne wprowadzenie do politycznej i ideowej historii Francji. Poprzez ukazanie sylwetek wielkich przywódców i mężów stanu Francji, autor pokazał losy kraju i Europy. 

 

Dyskusja potoczyła się torami szeroko zahaczającymi o zagadnienia francuskiej myśli filozoficznej, czasów Napoleona I, walk narodowowyzwoleńczych. Uczestnicy dyskusji pytali np. "Skąd biorą się tak dobre kontakty Francji na świecie, lepsze niż np. Anglii z byłymi koloniami",  "Czy są osoby, o których nie mówi się, a odegrały ważną rolę w kształtowaniu losów Francji?"

 

Następnie autor rozdawał autografy tłumnie zgromadzonym czytelnikom, zaś w tle rozległa się muzyka francuska. Podczas "wieczoru francuskiego" Katarzyna Pikor - Gamblin, opowiedziała zgromadzonym o winie i tradycji Beaujolais, winach i serach z różnych rejonów Francji.

 

 

 

opublikowano: 12 grudnia 2007 10:42

Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie
ul. Sucharskiego 2, 35-225 Rzeszów, fax: +48 17 866 12 22
Lista Telefonów Uczelni
Strona głównaDrukujDo góry