Aktualności :: MAREK EDELMAN. ŻYCIE. PO PROSTU
Strona główna

Aktualności

Strona główna

MAREK EDELMAN. ŻYCIE. PO PROSTU


28 kwietnia 2008

We wtorek, 29 kwietnia br. w studenckim klubie IndexPub odbyło się, zorganizowane przez WSIiZ w Rzeszowie, spotkanie z jednym z autorów książki „Marek Edelman. Życie. Po prostu” – Witoldem Beresiem. Wieczór rozpoczął monodram w wykonaniu Piotra Cyrwusa  oparty na biografii Marka Edelmana.

 

Impreza spotkała się z ogromnym zainteresowaniem ze strony rzeszowskich studentów, którzy przybyli tak licznie, że brakło miejsc siedzących i częśc osób musiała na stojąco wysłuchać mondoramu oraz rozmowy z autorami. Goście byli zaskoczelni dużą frekwencją.

Rzeszów był ostatnim z 18 polskich miast, w których zagościł ten niecodzienny projekt, stworzony w 65 rocznicę powstania w getcie warszawskim, aby przybliżyć i uhonorować wybitnego polskiego obywatela – Marka Edelmana.


Aktor Piotr Cyrwus stworzył niebywale ciekawą kreację postaci człowieka, który po latach spotyka mur niezrozumienia tego co go spotkało podczas II wojny świtowej, a także już po jej zakończeniu. Tekst powstał na podstawie wypowiedzi Marka Edelmana. Czetrdziestominutowy monodram przeplatany był filmowymi materiałami archiwalnymi, fotografiami i fragmentami filmu o Marku Edelmanie.


Następnie Witold Bereś oraz Piotr Cyrwus opowiedzieli o kulisach powstawania książki oraz całego projektu, opowiadali o Marku Edelmanie – bohaterskim Żydzie, jednej z najwybitniejszych polskich postaci. Publiczność zasypała gości pytaniami dotyczącymi książki, postaci Edelmana oraz oceny postaw Żydów podczas wojny. Szczególną aktywność wykazali dziennikarze "Pressji", którzy doskonale orientowali się w tematyce II wojny światowej.

Po rozmowie autor podpisywał książki, udzielał wywiadów i z przyjemnością odpowiadał na indywidualne pytania studentów.

 

Witold Bereś i Piotr Cyrwus szczerze dziękowali za ciepłe przyjęcie, z satysfakcją stwierdzając, że rzeszowska impreza była jedną z najlepiej zorganizowanych w Polsce, a spotkanie w IndexPub wypadło dużo lepiej niż w niektórych dużych aglomeracjach. 

 

Cały projekt honorowym patronatem objęli prezydenci trzech największych polskich miast: Hanna Gronkiewicz – Waltz (Warszawa), Jerzy Kropiwnicki (Łódź) i Jacek Majchrowski (Kraków) oraz minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski.

 

opublikowano: 7 maja 2008 15:49

Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie
ul. Sucharskiego 2, 35-225 Rzeszów, fax: +48 17 866 12 22
Lista Telefonów Uczelni
Strona głównaDrukujDo góry