Strona główna

Aktualności

Strona główna

Jesteśmy zbudowani z prochu wszechświata - wykład Księdza Profesora Michała Hellera


5 czerwca 2008

     5 czerwca br. w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania odbyło się spotkanie z Ks. Prof. Michałem Hellerem zatytułowane "Czas człowieka, czas kosmosu". W auli WSIiZ zgromadziło się wielu przedstawicieli środowiska naukowego, politycznego, a także biznesowego. Tłumnie przybyła również młodzież zarówno akademicka, jak i licealna.

 

     Zgromadzonych przywitał Prorektor ds. Nauczania, dr Wergiliusz Gołąbek, który w kilku słowach przedstawił sylwetkę oraz główne obszary badawcze znakomitego gościa. W chwilę później rozpoczęła się główna część spotkania, czyli wykład Ks. Prof.

 


     Ciepły, spokojny głos spłynął na wypełnioną po brzegi aulę. Ks. Prof., który, dobierając starannie słowa wprowadził zebranych w jeden z aspektów swojej pracy naukowej, tj. zagadnienia czasu. W ponad godzinnym wykładzie, Ks. Prof. zabrał zgromadzonych w podróż przez historię dotykalnego, dzięki nauce, wszechświata. Pokazał, z jakimi problemami zmagają się poszukiwacze odpowiedzi na najważniejsze z pytań zadawanych przez ludzi. 

 


     Pokazał również bardziej ludzki aspekt swoich badań, tzn. przekładalność „wielkich” naukowych problemów na życie zwykłego człowieka. Tu właśnie znalazło się miejsce dla tytułowego zagadnienia – czasu.


    Czas to oscylowanie na ostrzu brzytwy – powiedział. Jesteśmy zamknięci w teraźniejszości i to właśnie w niej trwa nasze życie. Nasz umysł nigdy nie osiągnie poziomu pozwalającego na odkrycie tajemnicy „boskiego umysłu”, ale możemy się do niej zbliżyć.


    W prostych słowach ten znakomity, a przy tym niezwykle skromny naukowiec uchylił rąbka wielkiej tajemnicy. Oczarowani słuchacze zakończyli mistyczną przygodę z Ks. Prof. Michałem Hellerem owacją na stojąco. Po zakończonym wykładzie gość podpisywał książki, które można było zakupić przy głównym wejściu do auli.

 

       

 

     Gratulacjom i zachwytom nie było końca, ale ponieważ doświadczający względności czasu, zaproszeni na konferencje prasową dziennikarze nie mogli już dłużej czekać, Ks. Prof. pożegnał się z pozostałymi w sali słuchaczami i udał się na zaplanowane spotkanie z mediami.

 

Więcej zdjęć z wykładu

 

Nagranie filmowe wykładu oraz dyskusji

 

 

opublikowano: 12 czerwca 2008 09:15

Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie
ul. Sucharskiego 2, 35-225 Rzeszów, fax: +48 17 866 12 22
Lista Telefonów Uczelni
Strona głównaDrukujDo góry