Strona główna

Działalność kulturalna

Strona główna

Profesor Józef Szajna dla WSIiZ


Profesor Józef Szajna dla WSIiZ

czyli co dał nam Profesor - kalendarium

 

 

3 czerwca 2002„Spotkania ze sztuką” w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie poświęcone twórczości Szajny (z udziałem artysty, który wygłosił krótki wykład): na dziedzińcu uczelni odbywa się plenerowy pokaz Déballage, otwarto wystawę TEART - prac na papierze z cyklu Mrowiska i fotogramów ze spektakli Szajny ze zbiorów Szajna Galerii. Odbyła się też projekcja filmu Sztuka w niewoli.

 

1 października 2002Józef Szajna zostaje zatrudniony na stanowisku profesora w Katedrze Dziedzictwa Kulturowego i Humanizacji Biznesu Wydziału Ekonomicznego Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie. W roku akademickim 2002/2003 i 2003/2004 wygłasza dla studentów kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna wykład monograficzny „Tradycja, modernizm, postmodernizm”, dla studentów Ekonomii wykład „Wiedza o teatrze i sztukach plastycznych”. Prowadzi też seminarium magisterskie na studiach zaocznych na kierunku Dziedzictwo Kulturowe i Estetyka Środowiska (wypromował 14 magistrów). W związku z zajęciami na uczelni profesor częściej niż do tej pory odwiedza Rzeszów. Jego wykłady są niezwykłe, dalekie od naukowego stereotypu (najczęściej artysta dzieli się wspomnieniami z długiego i barwnego życia, snuje refleksje o naturze człowieka, historii, problemach sztuki i kultury współczesnej, dzieli planami artystycznymi, opowiada o ideach i przesłaniu swej twórczości). Profesor potrafił znakomicie nawiązać kontakt ze słuchaczami, wykłady często kończyły się owacjami. Kilkakrotnie miejscem spotkań ze studentami była Szajna Galeria.

 

20 listopada 2002 – w Szajna Galerii spotkanie Józefa Szajny z uczestnikami X Ogólnopolskiej Biesiady Poetyckiej, organizowanej przez I Liceum Ogólnokształcące w Rzeszowie. W następstwie spotkania profesor wspólnie z Wyższą Szkołą Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie ufundował Nagrodę Specjalną Szajny, którą przyznano laureatce Turnieju Jednego Wiersza X Biesiady - Klaudii Kloczowskiej z VI LO w Radomiu. Było nim wydania tomiku poetki, opatrzonego rysunkami J. Szajny

 

 

  
     
 
     
 

 

 

 

 

Wiosna 2003 - z inicjatywy profesora J. Szajny – prezesa Polskiego Stowarzyszenia Kultury Europejskiej SEC - odbywa się w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania zebranie, mające na celu powołanie rzeszowskiego oddziału SEC, w której uczestniczył J. Szajna i Eugeniusz Kabatc. Swoje członkostwo w SEC zadeklarowali wówczas przedstawiciele rzeszowskiego środowiska naukowego i artystycznego oraz znani dziennikarze: Jerzy Chłopecki, Adam Głaczyński, Wergiliusz Gołąbek, H.M. Grad, Piotr Kłodkowski, Krzysztof Motyka, Jan Nowara, Marek Pasieczny, Andrzej Piątek, Marek Pokrywka, Tadeusz Pomianek, M. Rabizo-Birek, Dariusz Tworzydło, Zdzisław Wawrzyniak. Z różnych przyczyn (m.in. wyjazdu kilku z tych osób z Rzeszowa) nie udało się stworzyć aktywnie działającej środowiskowej elity, która w zamierzeniu profesora Szajny byłaby forum spotkań i dyskusji oraz opiniotwórczym lobby, mającym wpływ na władze polityczne i administracyjne w sprawach nauki, kultury i sztuki w regionie.

 

kwiecień 2003 – nakładem Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie ukazuje się tomik Klaudii Kloczowskiej Wiersze, ilustrowany czterema rysunkami J. Szajny: Szepty, Reszta jest milczeniem, Wiosna i Kokietka.

 

31 maja 2003 – w ramach Dni Rzeszowa odbył się na Placu Cichociemnych przed pomnikiem Przejście 2001 i na rzeszowskim rynku collage teatralny na cześć Józefa Szajny w inscenizacji i reżyserii B. Napieraj, przygotowany przez aktorów Teatru im. W. Siemaszkowej, studentów i władze Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Oprawę muzyczną stanowiły utwory Wojciecha Kilara. Na zakończenie happeningu studenci w uroczystym pochodzie przenieśli lektykę z profesorem Szajnę spod pomnika na rzeszowski Rynek, gdzie rektorzy WSIiZ w Rzeszowie wystąpili w roli kucharzy gotujących rzeszowski żurek, a profesor Szajna składał autografy na ugotowanych jajach.

 

 

 

materiał opracowany przez dr Magdalenę Rabizo-Birek

 

 

opublikowano: 25 czerwca 2008 13:07

Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie
ul. Sucharskiego 2, 35-225 Rzeszów, fax: +48 17 866 12 22
Lista Telefonów Uczelni
Strona głównaDrukujDo góry