Strona główna

Aktualności

Strona główna

Potrzebni ludzie do „pracy u podstaw”


11 sierpnia 2008

Potrzebni ludzie do „pracy u podstaw”

 

Rozpoczęła się II tura rekrutacji. Dla „poszukiwaczy nowości” uczelnia przygotowała kilka niespodzianek. Wśród nich, swoistą perełką może się stać pedagogika socjologiczna.

 

Będzie to odrębna ścieżka kształcenia, którą powołano na socjologii, odbudowującej swoją pozycję na rzeszowskim „niepaństwowym” rynku edukacyjnym, po jej „przygodach” w WSSG w Tyczynie. Uczelnię tę WSIiZ przejęła kilka miesięcy temu.

 

No i cóż, że ze Szwecji?

 

Powołując do życia pedagogikę socjologiczną, WSIiZ postanowiła „wstrzelić się” w najnowsze trendy w szkolnictwie wyższym. Głównie zaś te, dzięki którym uwagę całego akademickiego świata przykuły uczelnie skandynawskie. To właśnie w nich, poziom kształcenia jest obecnie uważany za najwyższy na świecie.

 

Przekłada się to się także na „stan ducha” całych tamtejszych społeczeństw - w Szwecji aż 35 proc. obywateli studiuje (!) przez całe życie. Podobna średnia w całej Unii jest ponad 3 razy mniejsza! Na takiej aktywności intelektualnej obywateli zyskuje również przemysł - innowacyjność przedsiębiorstw jest tam większa od tej, jaką mogą się poszczycić firmy z innych rejonów świata - i to nawet o 40 proc! To wszystko razem wzięte wpływa oczywiście na jakość życia ludzi w krajach skandynawskich, do której innym nawet trudno się zbliżyć.

 

Potrzebni ludzie do „pracy u podstaw”

 

Kierunek zmian zdaje się więc być wyznaczony… Problem w tym, że aby osiągnąć tak wysoko postawiony cel, wypada zmienić mentalność całego społeczeństwa - młodym wpoić nowe wzorce zachowań, starszym zaś uświadomić, jak wiele jeszcze mogą w życiu przeżyć i jak bardzo mogą być przydatni dla społeczeństwa.

 

Taką jednak mrówczą pracą u podstaw, muszą się zajmować odpowiednio przygotowani ludzie. Może ich „dostarczyć” właśnie pedagogika socjologiczna. Wachlarz miejsc pracy, w której jej absolwenci mogliby rozpocząć swoje kariery zawodowe, również wydaje się dość imponujący - bo potrzebni będą praktycznie wszędzie!

 

O szczegółach dotyczących II tury rekrutacji, kierunkach i nowych specjalnościach oraz wymaganiach stawianych kandydatom, wszyscy chętni dowiedzą się tutaj.
opublikowano: 13 sierpnia 2008 08:49

Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie
ul. Sucharskiego 2, 35-225 Rzeszów, fax: +48 17 866 12 22
Lista Telefonów Uczelni
Strona głównaDrukujDo góry