Aktualności :: Schodami do... zdrowia i kariery
Strona główna

Aktualności

Strona główna

Schodami do... zdrowia i kariery


2 września 2008

Schodami do... zdrowia i kariery

Winda jest… I tych parę pięter - jakby nie było - również na WSIiZ by się znalazło… Drodzy naukowcy - a jakbyście tak na jakiś czas zapomnieli o tej windzie?!

Nie, nie… oczywiście - ani winda się nie zepsuła, ani też nie chodzi o jakieś nowe zarządzenie władz uczelni, ale… według naukowca z University Hospital w Genewie, codzienne pokonywanie schodów, zamiast wożenie się windą, ma zbawienny wpływ na nasze samopoczucie i kondycję.

Philippe Meyer, bo o nim mowa, zbadał 69 pracowników swojej uczelni, którzy bodaj najbardziej byli znani ze swej „nieruchawości”- np. ruszali się mniej niż dwie godziny tygodniowo i pokonywali mniej niż 10 półpięter w ciągu dnia.

Badanym zalecono, aby na 12 tygodni dali sobie spokój z windą i nakazano im pokonywać dziennie średnio 23 piętra! Co dla niektórych był to więc - biorąc pod uwagę ich dotychczasowe dokonania - wyczyn godny mistrza olimpijskiego (zresztą chyba w dowolnej dyscyplinie)…

I cóż się okazało? U badanych dość szybko zaobserwowano: wyraźne zmniejszenie obwodu w talii, ubytek tkanki tłuszczowej w ogóle i - co chyba ważniejsze - obniżenie się ciśnienia krwi oraz poziomu cholesterolu. Jak policzył Meyer, codzienne bieganie po schodach wpływa na… 15 proc. spadek ryzyka przedwczesnej śmierci.

Dla naukowców - prowadzących z reguły siedzący tryb życia - to chyba najłatwiejszy sposób na podreperowanie swojej tężyzny fizycznej.

Cóż, jeśli ktoś chce, może też załadować do aktówki kilka kilogramów „mądrych tomów”! Efekt zapewne będzie jeszcze lepszy!

opublikowano: 2 września 2008 14:18

Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie
ul. Sucharskiego 2, 35-225 Rzeszów, fax: +48 17 866 12 22
Lista Telefonów Uczelni
Strona głównaDrukujDo góry