Aktualności :: Uroczysta XIII Inauguracja Roku Akademickiego 2008/09
Strona główna

Aktualności

Strona główna

Uroczysta XIII Inauguracja Roku Akademickiego 2008/09


9 października 2008

Uroczysta XIII Inauguracja Roku Akademickiego 2008/09

 

Rok akademicki 2008/09 uważam za rozpoczęty - tymi słowami Rektor Tadeusz Pomianek zakończył uroczystą inaugurację trzynastego już roku istnienia Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

Nie da się ukryć, że ten ostatni był bardzo dobry. Mnóstwo w nim było ważnych wydarzeń i sukcesów - samej Uczelni, jej studentów i pracowników naukowych. Wszystkie one sprawiły, że WSIiZ jeszcze bardziej umocniła swoją wysoką pozycję na mapie polskich szkół wyższych. Te osiągnięcia, podczas uroczystej inauguracji, wszystkim zebranym w uczelnianej auli, przypomniał zaprezentowany film.

I chyba właśnie z tego powodu Rektor Tadeusz Pomianek, w swym wystąpieniu skupił się nie na przeszłości a na planach, jakie na ten rok postawiła przed sobą Uczelnia. Nie zabrakło w nim jednak także refleksji ogólniejszej natury, dotyczących kondycji polskiego szkolnictwa wyższego w ogóle, a środowiska naukowego w szczególności.

Wiele zdań, wypowiedzianych przez prof. Pomianka podczas Inauguracji, zdawało się mieć konkretnych adresatów. I chyba dobrze, wszak wśród gości byli np. przedstawiciele władzy - rządowej i samorządowej. Byli też parlamentarzyści. Wszyscy, od których decyzji i zaangażowania, zależy rozwój polskiej edukacji.

Władze WSIiZ - jak wynikało z wystąpienia Rektora - nie zamierzają jednak czekać na przysłowiową mannę z nieba. Priorytety na najbliższy rok akademicki zostały już ustalone. Jednym z nich będzie np. jeszcze mocniejsze niż do tej pory „umiędzynarodowienie” środowiska studenckiego i naukowego Uczelni…

Wśród gości nie zabrakło jednak również m.in. przedstawicieli duchowieństwa, władz zaprzyjaźnionych uczelni wyższych i ludzi biznesu, z których firmami WSIiZ współpracuje od lat. Tak na płaszczyźnie edukacyjnej, jak i czysto biznesowej, opracowując dla nich konkretne rozwiązania, których wdrożenie może np. podnieść jakość stosowanych w nich systemów zarządzania.

Uroczysta atmosfera Inauguracji udzieliła się także zaproszonym gościom. Sporo z ich strony padło ciepłych słów pod adresem WSIiZ. I wydaje się, że nie była to tylko zwyczajowa kurtuazja.

- Miasto jest z was dumne - mówił Henryk Wolicki, wiceprezydent Rzeszowa. Jak sam przyznał, była to dla niego już… 13 Inauguracja na WSIiZ, na której był obecny. Przez te wszystkie lata mógł więc śledzić rozwój Uczelni i jej wkład, jaki wnosi w rozwój Rzeszowa i całego regionu.

W podobnym tonie utrzymane były również wypowiedzi innych zaproszonych gości, m.in. biskupa Edwarda Białogłowskiego i wicewojewody Małgorzaty Chomicz.

Jak co roku, swoje „pięć minut” - ale jakże ważne i miłe - mieli świeżo upieczeni absolwenci Uczelni, którzy błysnęli w minionym roku szczególnymi osiągnięciami (wszyscy otrzymali nagrody), jak i ci, dla których droga po dyplomy licencjata lub magistra, dopiero się rozpoczęła. Kilkunastu reprezentantów tych ostatnich, w imieniu wszystkich swoich kolegów i koleżanek, złożyło uroczyste ślubowanie. Immatrykulację poprowadził Prorektor Wergiliusz Gołąbek.

I to chyba również głównie do studentów skierował swój wykład, kończący uroczystość Inauguracji, Aleksander Hall - historyk i były polityk, od lat współpracujący z WSIiZ. Człowiek, który - śmiało to można powiedzieć - był jednym z tych, którzy na przełomie lat 80. i 90. zmieniali Polskę z socjalistycznej w demokratyczną. Po to między innymi, aby powstać i rozwijać się mogły takie uczelnie, jak chociażby WSIiZ. I to tamtym właśnie wydarzeniom, pamiętnego 1989 r., Aleksander Hall poświęcił swój wykład.

Rok akademicki 2008/09 już się rozpoczął. Jaki będzie?

- Mamy nadzieję, że równie udany, jak ten miniony - powiedział Rektor Pomianek.

Żeby tak się stało, wszystkich - studentów, pracowników, władze Uczelni - czeka mnóstwo pracy. No i dobrze…

Oj, będzie się działo…

opublikowano: 17 października 2008 08:26

Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie
ul. Sucharskiego 2, 35-225 Rzeszów, fax: +48 17 866 12 22
Lista Telefonów Uczelni
Strona głównaDrukujDo góry