Strona główna

Aktualności

Strona główna

Klik… klik… Ząbki wy moje!


20 października 2008

Klik… klik… Ząbki wy moje!

Komputery, notebooki, netbooki… jeden czort! Uwaga! Długie przesiadywanie przed komputerem może… zrujnować nasze zęby!

 


O tym raczej nie wiedziało zbyt wielu. Wzrok - owszem tak, kręgosłup - jak najbardziej, mięśnie - niestety również… Ale żeby od nadmiernego gapienia się w monitor komputera miały ucierpieć nasze siekacze?!

Według stomatologów, przesiadywanie przed „kompem” bardzo często wiąże się z… odwodnieniem organizmu. To z kolei doprowadza do ograniczonego wydzielania się śliny. A ta, opłukując zęby, zapobiega m.in. osadzaniu się kamienia nazębnego. Innymi słowy, grając na komputerze kilka godzin - i nawet o tym nie wiedząc - zaczynamy sobie fundować mały kamieniołom w swojej buzi, nie wspominając o próchnicy.

Inną z częstych przypadłości maniaków komputerowych jest również halitosis - czyli…hmm… bardzo przykry zapach ulatniający się z naszych ust. I tu winić należy brak higieny jamy ustnej (a jak się gra, to można o tym zapomnieć, albo…szkoda na to czasu), ale także zmniejszone wydzielanie śliny właśnie - podczas snu lub z powodu różnych chorób.

Substancjami odpowiedzialnymi za brzydki zapach są gównie związki siarki, a także metabolity bakterii lub resztki pożywienia.

Czy więc, zdaniem lekarzy, jest jakiś sposób, aby łączyć przyjemną i niewątpliwie pożyteczną pracę lub zabawę na komputerze z dbaniem o zdrowie?

Owszem, branżowy portal stomatologiczny DentalHealthSite.com radzi robić sobie przerwy po każdej godzinie pracy na komputerze. Powinna trwać minimum 10 minut i oczywiście należy w tym czasie odejść od monitora!

Powinno się również, mniej więcej co pół godziny, wypijać szklankę wody. Dzięki temu się nie odwodnimy i co najważniejsze, nie pozbawimy naszej jamy ustnej wydzielania śliny.

No i proszę… ileż to niebezpieczeństw czyha na nas tylko dlatego, że chcemy być na – nazwijmy to może… „technologicznym” czasie?

Nie, nie… uprzedzamy pytanie – władze naszej Uczelni nie wprowadzają bynajmniej zakazu używania komputerów! To by dopiero było! Ale… pobiegać, czy poczytać książkę też czasem warto. No dobrze - trzeba!

opublikowano: 24 października 2008 12:44

Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie
ul. Sucharskiego 2, 35-225 Rzeszów, fax: +48 17 866 12 22
Lista Telefonów Uczelni
Strona głównaDrukujDo góry