Strona główna

Aktualności

Strona główna

W Nepalu też czytają Szekspira?


28 października 2008

W Nepalu też czytają Szekspira?

Jeszcze nie tak dawno, z naszej części świata mało kto docierał do tego kraju. Ba, opisy i relacje tych, którym się to udało, nawet kilkadziesiąt lat później okazywały się nadal aktualne. A jaki jest Nepal dziś?

 

Czy jest to „kraj ptaków, gór i bogów - jak czasem sam się reklamuje? Kraj, w którym czas rzeczywiście się zatrzymał wiele lat temu? Czy też może Nepal jest obecnie krajem wewnętrznie rozdartym… między swoją własną - budowaną przez setki lat - tożsamością kulturową, a ciągłym natarciem zachodniej cywilizacji?

Odpowiedzi m.in. na te pytania, poświęcony był „Dzień nepalski”, zorganizowany przez Instytut Badań nad Cywilizacjami WSIiZ. To właśnie dwojgu jego pracowników, prof. Piotrowi Kłodkowskiemu i dr Annie Siewierskiej-Chmaj, dane było niemal „organoleptycznie” zasmakować tego, o czym marzy właściwie każdy badacz kultury - byli świadkami upadku Królestwa Nepalu i jego transformacji w republikę.

A wszystko to - jakby tego było mało - wpisywało się w scenariusz iście szekspirowskiego dramatu. Inna sprawa, że choć od momentu obalenia królestwa minęło już kilka dobrych lat, nadal wielu zadaje sobie pytanie, czy rzeczywiście - a jeśli tak, to dlaczego - królewski syn okazał się być ojco i matkobójcą? I tu wersji krąży zresztą wiele.

Trudno się więc dziwić, że spotkanie poświęcone takiej tematyce przyciągnęło na WSIiZ mnóstwo gości: naukowców, studentów, ale i licealną młodzież z kilku rzeszowskich szkół średnich.

Były wreszcie i inne „smaczki” nepalskiego spotkania… Gdy prowadzący „sączyli” swoją gawędę, nad wszystkimi unosiła się woń oryginalnych nepalskich potraw, pichconych przez prawdziwego Nepalczyka.

Smaczne to było… spotkanie! Bez dwóch zdań…
opublikowano: 28 października 2008 15:33

Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie
ul. Sucharskiego 2, 35-225 Rzeszów, fax: +48 17 866 12 22
Lista Telefonów Uczelni
Strona głównaDrukujDo góry