Strona główna

Aktualności

Strona główna

Życie w tłumie…


30 listopada 2008

Życie w tłumie…

Uczy cierpliwości... - mówi Radosław Pyffel, dziennikarz, podróżnik, ale i naukowiec. Spędził w Chinach wiele lat, ucząc się i pracując… To właśnie on był gościem specjalnym „Dnia kultury chińskiej”, jaki w czwartek (27.11.) odbył się w Wyższej Szkole informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

- Po czym najłatwiej w Chinach poznać Europejczyka? Po tym, że szybko chodzi - dodaje Radosław Pyffel.

A w Chinach jest to praktycznie niemożliwe. Wszędzie jest mnóstwo ludzi, wręcz tłumy. Trzeba zwolnić. Przepychanie się niewiele da.

- I właśnie cierpliwość jest tym, czego Europejczyk uczy się w Państwie Środka od samego początku - mówi Radosław Pyffel.

A jeśli chce się zrozumieć przeciętnego Chińczyka i jego sposób myślenia, podobnych nauk trzeba odebrać bez liku. W gruncie rzeczy, chcąc na coś zareagować, powinniśmy zrobić odwrotnie, niż się nam wydaje. Zasady zachowania obowiązujące w zachodniej kulturze, w Chinach na niewiele się nam zdadzą.

- Chińczyk będzie się uśmiechał nawet wtedy, kiedy jest smutny - podaje przykład Pyffel - Nie zdradza swojego prawdziwego stanu ducha. A robi to np. po to, żeby… „było miło” i żeby kogoś nie urazić.

Podobnie - zdaniem podróżnika - Chińczycy podchodzą do rozwiązywania wszelkich problemów - wolą je obejść, niż wprost stawić im czoła.

Trudno się połapać? Owszem, ale…

- Chiny należałoby traktować nie jako kraj, ale wręcz cywilizację - sugeruje Radosław Pyffel.

I to cywilizację, która - jak wszystko na to wskazuje - wkrótce zdominuje świat. Już dziś nie sposób przeżyć np. roku, nawet tylko unikając, jak diabeł święconej wody, produktów pochodzących z Chin. Są wszędzie!

Chiny to jednak także kilka tysięcy lat wspaniałej kultury. Jej bogactwo fascynuje ludzi z naszej części świata. Dość przypomnieć, jaką popularnością cieszyły się i cieszą chińskie tradycyjne sztuki walki (ich pokaz również miał miejsce podczas czwartkowego spotkania)

- Takimi spotkaniami jak to dzisiejsze - mówi prof. Piotr Kłodkowski - Chcemy umożliwić wszystkim bliższe poznanie obcych nam kultur. Zaprezentować coś więcej ponad to, co na co dzień oglądamy w telewizji, słuchamy w radiu, czy czytamy w prasie…

Trzeba przyznać, że pasjonatom z Instytutu Badań nad Cywilizacjami, przynajmniej na razie się to udaje. Klub Akademicki WSIiZ i tym razem wypełnił się do ostatniego miejsca…

opublikowano: 1 grudnia 2008 08:43

Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie
ul. Sucharskiego 2, 35-225 Rzeszów, fax: +48 17 866 12 22
Lista Telefonów Uczelni
Strona głównaDrukujDo góry