Aktualności :: "Maraton pisania listów"- w ramach akcji Amnesty International
Strona główna

Aktualności

Strona główna

"Maraton pisania listów"- w ramach akcji Amnesty International


10 grudnia 2008

"Maraton pisania listów"- w ramach akcji Amnesty International

Chociaż Amnesty International zaplanowała go na 13 i 14 grudnia, Instytut Badań nad Cywilizacjami WSIiZ w Rzeszowie postanowił rozpocząć akcję już w środę 10 grudnia.


- Amnesty International nie miała nic przeciwko… Nie liczy się data, a efekty - mówi Damian Liśkiewicz z Instytutu Badań nad Cywilizacjami WSIiZ

Dlatego na uczelni potrwa on od 10 do 12 grudnia. Każdy kto będzie chciał, będzie mógł napisać swój list w obronie wskazanych represjonowanych osób na całym świecie (od godz. 9-16 w hallu głównym Uczelni).

Jak dodaje Maciej Ulita, rzecznik WSIiZ, akcja organizowana jest w związku ze Światowym Dniem Praw Człowieka, który przypada dokładnie 10 grudnia.

- Celem naszej akcji, tak jak w latach poprzednich, będzie napisanie jak największej liczby listów w obronie ofiar udokumentowanych przypadków naruszeń praw człowieka - mówi Maciej Ulita - Listy zostaną przesłane do polityków, od których zależy los więźniów sumienia i innych, represjonowanych wbrew prawu, osób.

Maraton Pisania Listów jest organizowany od 2001 r. W ubiegłym roku w 35 krajach napisano 160 tys. listów. W Polsce blisko 42 tys. Uratowano w ten sposób 6 osób.

Komu możecie pomóc w tym roku:

* ChRL: Yang Chunlin - Obrońca praw człowieka Yang Chunlin, prowadzący działania na rzecz dziesiątek tysięcy rolników, których ziemie zostały skonfiskowane pod zagospodarowanie, został 24 marca 2008 skazany za „podburzanie do obalenia władzy państwowej”. Skazano go na karę 5 lat więzienia, po odbyciu której przez 2 kolejne lata będzie pozbawiony praw politycznych.

* ChRL: Dhondup Wangchen - został zatrzymany przez władze chińskie 23 marca 2008 roku w związku z filmem „Jigdrel” („Poza strachem), nad którym pracował z mnichem Gologiem Jigme od października 2007 roku. Film przedstawia wypowiedzi Tybetańczyków żyjących na terenie Tybetu (film można obejrzeć tutaj).

* Meksyk: Bárbara Italia Méndez - została zatrzymana rankiem 4 maja 2006 r. w domu w San Salvador Atenco w meksykańskim stanie Meksyk (stan graniczący ze stołecznym dystryktem federalnym). Funkcjonariusze policji bili ją, grozili jej i wykorzystywali ją seksualnie. Gdy trafiła do więzienia, urzędnik prokuratury miał odmówić jej zarejestrowania skargi na policjantów, nie przeprowadzono też obdukcji (badania lekarskiego). Wkrótce potem postawiono jej zarzut „ataku na infrastrukturę drogową” i wypuszczono za kaucją. Postępowanie przeciwko niej trwa.

I wielu wielu innych. Pozostałe osoby, w obronie których możecie pisać znajdziecie tutaj.

opublikowano: 10 grudnia 2008 07:58

Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie
ul. Sucharskiego 2, 35-225 Rzeszów, fax: +48 17 866 12 22
Lista Telefonów Uczelni
Strona głównaDrukujDo góry