Strona główna

Aktualności

Strona główna

Czy bać się nowego systemu emerytalnego?


11 grudnia 2008

Czy bać się nowego systemu emerytalnego?

 

Reforma systemu emerytalnego w naszym kraju to gigantyczne przedsięwzięcie, wzbudzające czasem wśród Polaków równie wielkie emocje. Trudno się dziwić - chodzi przecież o zabezpieczenie ich starości. Teraz jest z tym kiepsko, ale czy reforma rzeczywiście jest w stanie to zmienić?

Wypada mieć nadzieje, że tak… Z analiz prowadzonych przez rządy różnych ekip i ekspertów wynika bowiem, że zasady przyjęte w polskiej reformie są bodaj najlepsze spośród podobnych a wprowadzonych już w innych europejskich krajach.


Nie zmienia to faktu, że o reformie trzeba mówić jak najwięcej, tłumaczyć jej kruczki i zawiłości, a takich przecież nie brakuje.


Temu właśnie poświęcone były, odbywające się 11 grudnia 2008 roku we WSIiZ, „Targi OFE”, połączone z seminarium dotyczącym reformy systemu emerytalnego w Polsce.

Czym tak naprawdę są Otwarte Fundusze Emerytalne? Czym różnią się od Funduszy Dożywotnich Emerytur Kapitałowych? Kto będzie gwarantem tego, że w nowym systemie będziemy otrzymywać godziwe emerytury? Ile będą na nas zarabiać, po ostatecznym wejściu reformy w życie, towarzystwa emerytalne i czy przypadkiem nie będą przejadać naszych pieniędzy? Jaką pozycję zajmie w systemie ZUS?

Na te i wiele innych ważnych pytań odpowiadała podczas seminarium jedna z najbardziej kompetentnych (jeśli chodzi o reformę emerytalną) osób w Polsce - Ewa Lewicka-Banaszak (wiceminister pracy w rządzie Jerzego Buzka, była pełnomocnik rządu ds. Reformy Zabezpieczenia Społecznego a obecnie Prezes Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych) oraz Joanna Owczarek ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

- W tej chwili na 13,5 mln Polaków, którzy są już w nowym systemie, 12,5 mln to ludzie poniżej 50 roku życia - informuje Ewa Lewicka-Banaszak.

Starała się też rozwiać obawy i obalić niektóre mity głoszone głównie przez media, choć – i trzeba to również przyznać - zwracała także uwagę na ryzyka, jakie mogą się pojawić w związku z funkcjonowaniem nowego systemu emerytalnego.

W jej wystąpieniu nie zabrakło również „ciekawostek”. Mało kto wie na przykład, że obecnie - w tzw. okresie przejściowym, kiedy funkcjonują na razie tylko OFE, pieniądze przez nie gromadzone na rzecz jednego ze współmałżonków, mogą stać się celem roszczeń podczas rozwodu?

- Jest to możliwe - potwierdza Ewa Lewicka-Banaszak i dodaje - Pieniądze takie w trakcie trwania małżeństwa są traktowane jako część wspólnoty majątkowej. Niestety sądy zdają się o tym jakoś zapominać.

Od reformy systemu emerytalnego nie ma już w Polsce odwrotu. W jakiej ostatecznej formie zostanie wprowadzona, zależy niestety również od woli politycznej najważniejszych decydentów w Państwie. A z tym w naszym kraju bywa różnie…

Opublikowano przez:
Baran Andrzej
opublikowano: 11 grudnia 2008 08:01

Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie
ul. Sucharskiego 2, 35-225 Rzeszów, fax: +48 17 866 12 22
Lista Telefonów Uczelni
Strona głównaDrukujDo góry