Strona główna

Aktualności

Strona główna

W kryzysie kieszonkowe może być mniejsze


19 marca 2009

W kryzysie kieszonkowe może być mniejsze

Rozmowa z prof. Janem Winieckim, ekonomistą WSIiZ

 

17 marca 2009 roku w murach Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania odbyła się debata „Co z tym kryzysem?” Udział wzięli w niej ekonomiści, pracownicy naukowi WSIiZ: prof. Ryszard Bugaj, prof. Bartłomiej Kamiński oraz prof. Jan Winiecki.

Po debacie z profesorem Janem Winieckim rozmawiali Łukasz Mazur i Arkadiusz Maciejowski

Panie profesorze wszyscy mówią dookoła o kryzysie ale czy nie jest też tak, że wszystko się tłumaczy kryzysem. Jak mówił Artur Andrus - jak ktoś płytki krzywo położy w łazience mówi, że przecież kryzys mamy.

- Ekonomista powiedziałby odwrotnie. W sytuacji kryzysowej czyli takiej, w której następują zwolnienia mamy więcej ludzi, którzy szukają pracy np. w sektorze budownictwa wspomnianym w pytaniu. Krzywo położona klepka czy posadzka mogłaby mieć miejsce częściej w okresie wysokiej ekspansji i gwałtownego poszukiwania rąk do pracy, niż w okresie kryzysu. Kryzys powoduje to, że pracownicy dokładają staranności aby pracować lepiej jakościowo, niż wtedy kiedy wszyscy ubiegają się aby do nich przyszli.

A czy kryzys może uderzyć w szkolnictwo wyższe, powodując np. zmniejszenie liczby chętnych do rozpoczęcia studiów?

- Ja bym powiedział, że środkiem poprawy własnej sytuacji na rynku pracy jest generalnie wykształcenie, wiec nie sądzę żeby w jakiś sposób szczególny miał dotknąć sektora wykształcenia wyższego.

W jaki sposób kryzys może bezpośrednio oddziaływać na zwykłego studenta?

- Wydaje mi się że możliwości są raczej pośrednie. Student najczęściej raczej nie pracuje więc w związku z tym i tak się nie finansuje. Tak więc może odczuć kryzys np. poprzez problemy rodziców z utratą pracy albo gdy jest spadek lub stagnacja produkcji i płace nie rosną. I z tego punktu widzenia pośredni wpływ na studenta niewątpliwie jest i on będzie mniej czy bardziej wyraźny, np. kieszonkowe będzie mniejsze. Mam nadzieje, że rzadsze będą przypadki kiedy okaże się, że nie stać studenta na opłacenie czesnego, ale jak sądzę, to są wydatki cięte w ostatniej kolejności.

Dla studentów wyjeżdżających do pracy za granicę ważny jest kurs złotówki. Przewiduje Pan jakieś większe zmiany jej kursu w najbliższych miesiącach?

- Kursy walutowe zmieniały się na przestrzeni dwóch ostatnich lat. Najpierw zloty się wzmacniał, czyli inne waluty taniały a w tej chwili jest odwrotnie. Osobiście, choć nie mam do tego danych które pozwoliłyby mi to potwierdzić, podejrzewam że wielkie spadki złotego raczej mamy już za sobą. Złoty na pewno w dłuższej perspektywie będzie się wzmacniał, niemniej jednak kwestia dotyczy tempa w jakim to się będzie działo. Taka jest normalna sytuacja każdego kraju średnio rozwijającego się, który dogania tych wyżej od siebie rozwiniętych.


Prof nadz. dr hab. Jan Winiecki jest profesorem ekonomii w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie i doradcą ekonomicznym w WestLB Polska. Był profesorem i kierownikiem Katedry Ekonomii na Europejskim Uniwersytecie Viadrina we Frankfurcie nad Odrą (1994-2003). Wykładał na uczelniach m.in. w Danii, Holandii i Stanach Zjednoczonych AP. W latach 1985-89 był doradcą ekonomicznym ''Solidarności''. W 1991 roku był członkiem Doradczego Komitetu Politycznego Prezydenta RP Lecha Wałęsy. W latach 1990-1995 pełnił funkcję Prezesa Centrum im. Adama Smitha w Warszawie (jednego z ważniejszych think tank`ów w Polsce). Był także dyrektorem wykonawczym w Europejskim Banku Odbudowy i Rozwoju w Londynie. Profesor Winiecki jest autorem wielu publikacji książkowych, opracowań naukowych i aktykułów. Jest członkiem wielu stowarzyszeń w kraju (m. in. Prezesem Rady Towarzystwa Ekonomistów Polskich), jak i zagranicą.

Źródło: studentcafe.pl
opublikowano: 19 marca 2009 15:34

Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie
ul. Sucharskiego 2, 35-225 Rzeszów, fax: +48 17 866 12 22
Lista Telefonów Uczelni
Strona głównaDrukujDo góry