Aktualności :: Kryzys prędzej czy później minie...
Strona główna

Aktualności

Strona główna

Kryzys prędzej czy później minie...


9 czerwca 2009

Kryzys prędzej czy później minie...

 

8 czerwca 2009 roku w siedzibie Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie odbył się wykład otwarty: "Działania Narodowego Banku Polskiego w okresie spowolnienia gospodarczego". Wygłosił go Wiceprezes tego banku, pracownik naukowy WSIiZ, prof. dr hab. Witold Koziński.

 

- Świat podmiotów finansowych stracił do siebie zaufanie. Banki nie lokują pieniędzy u siebie nawzajem. Co najwyżej na jeden dzień i jeśli się tak dzieje, to jest to duże wydarzenie - wyjaśnił przyczyny spowolnienia gospodarczego wiceprezes NBP. Przyczyn kryzysu i jego sprawców jest więcej, ale ten szczególnie odbił się na działaniach polskich banków. - Akcja kredytowa uległa atrofii. Spadła również wartość kredytów, udzielanych przedsiębiorcom - wyliczał dalej winnych kryzysu prof. W. Koziński. W tym momencie pesymistyczne wiadomości się skończyły.

 

Optymizmem powiało, gdy nasz pracownik naukowy zaczął wyliczać działania NBP w celu przeciwdziałania kryzysowi. Tych jest naprawdę wiele. - Narodowy Bank Polski podejmuje szereg inicjatyw, mających przeciwdziałać spowolnieniu gospodarczemu. Niektóre z nich to wydłużenie terminów spłaty należności, zwiększanie dostępności do pieniądza bankom komercyjnym, zwiększając zabezpieczenia itp.

 

Usłyszeliśmy także o sposobach, w jakie banki światowe radzą sobie z kłopotami finansowymi i wzajemnym brakiem zaufania. - Najczęściej wydłuża się terminy spłaty kredytów. W Unii Europejskiej w ten sposób usiłuje się pobudzić akcję kredytową, zwiększając podaż pieniądza - wyjaśniał prof. Koziński.

Wiceprezes NBP odniósł się również do zarzutów, jakoby NBP zbyt późno reagował na spowolnienie gospodarcze. - Nie ma nic gorszego na rynkach finansowych, niż szybkie, niespokojne, nieprzemyślane super-ruchy, jakich niektórzy oczekują. One mogą rozchwiać sytuację. NBP dba o to, by było bezpiecznie i, póki co jest bezpiecznie - zakończył wystąpienie prof. W.Koziński.

Po wykładzie przyszedł czas na pytania z sali. Profesor wyjaśniał m.in. stanowisko NBP w kwestii wejścia Polski do strefy EURO, mówił też o planach banku w przypadku ewentualnego pogorszenia się sytuacji na rynkach finansowych.

Wykład spotkał się z dużym zainteresowaniem młodzieży i pracowników WSIiZ. Dobrze wpisał się w organizowany tego dnia na uczelni MIESIĄC WIEDZY, poświęcony Ekonomii.

 

Autor: Szymon Taranda

opublikowano: 9 czerwca 2009 12:05

Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie
ul. Sucharskiego 2, 35-225 Rzeszów, fax: +48 17 866 12 22
Lista Telefonów Uczelni
Strona głównaDrukujDo góry