Aktualności :: "Problem początku" czyli KOSMOLOGIA 2
Strona główna

Aktualności

Strona główna

"Problem początku" czyli KOSMOLOGIA 2


3 listopada 2009

"Problem początku" czyli KOSMOLOGIA 2

Pierwsza część wykładu KOSMOLOGIA wywołała burzę. Braw i zachwytu. Z niecierpliwością czekamy więc na 4 listopada. Ks. prof. Michał Heller zaprasza!

Pierwsza część wykładu opowiadała o Einsteinie, jego badaniach nad powstawaniem Wszechświata oraz o jego teorii względności z 1917 roku. Został również przedstawiony Paradoks Olbers'a, prawo Hubble'a, równanie Friedmana a także hipoteza pierwotnego atomu. Co czeka nas w najbliższą środę? Oto tematyka wykładu:

 

Problem początku

1. Zagadnienie osobliwości początkowej w modelach kosmologicznych.
2. Twierdzenia o istnieniu osobliwości.
3. Polemiki wokół problemu „początku”.
4. Geneza Wszechświata w kosmologii kwantowej.
5. Zagadnienie osobliwości początkowej a stworzenie Wszechświata.

Już sama tematyka porusza naszą wyobraźnię i wzmaga ciekawość. Czekamy więc na środowy wieczór. Wszystkich chętnych zapraszamy na godzinę 18:00 do Auli A3 w siedzibie WSIiZ przy ul. Sucharskiego.

Prof. Michał Heller jest laureatem najbardziej prestiżowej nagrody świata - nagrody Templetona. Jest cenionym na świecie fizykiem, kosmologiem, filozofem i teologiem, członkiem m.in. Watykańskiego Obserwatorium Astronomicznego i Papieskiej Akademii Nauk, Polskiego Towarzystwa Fizycznego, Polskiego Towarzystwa Astronomicznego, International Society for General Relativity and Gravitation, European Physical Society, Center for Theology and the Natural Science. Napisał lub współtworzył blisko 500 publikacji.

Cykl wykładów "Nauka i wielkie pytania" jest efektem współpracy WSIiZ i Centrum Kopernika. Trwa ona od lutego 2009 roku. Jej głównym celem jest prowadzenie badań interdyscyplinarnych w różnych obszarach wiedzy oraz podejmowanie wszelkich działań związanych z problematyką współczesnej cywilizacji i rozwojem człowieka.

Szymon Taranda
opublikowano: 3 listopada 2009 10:26

Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie
ul. Sucharskiego 2, 35-225 Rzeszów, fax: +48 17 866 12 22
Lista Telefonów Uczelni
Strona głównaDrukujDo góry