O UCZELNI :: Kronika: Goście i wykłady otwarte 2003
Strona główna

Kronika

Strona główna

Kronika: Goście i wykłady otwarte 200320.01.2003

20 stycznia 2003 roku odbył się kolejny z cyklu wykładów otwartych dr Piotra Kłodkowskiego pt. ''FUNDAMENTALIZM - ewolucja współczesnej siły politycznej i społecznej''

dr Piotr Kłodkowski - orientalista, politolog, publicysta, adiunkt z Zakładzie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Ostatnia publikacja: ''Wojna światów? O iluzji wartości uniwersalnych'' (ZNAK 2002).


07.03.2003

W dniu 7 marca w Rzeszowie z krótką wizytą przebywała Pani prof. dr hab. Danuta Hübner - Minister ds. Europejskich, Sekretarz Komitetu Integracji Europejskiej. Pani Minister odwiedziła między innymi Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania - założyciela RCIE, gdzie dla licznie zgromadzonych studentów wygłosiła wykład pt. ''Pozycja Polski w poszerzonej Unii Europejskiej - korzyści z członkostwa''.


19.03.2003

19 marca 2003 Pan Wojciech Inglot, Prezes firmy ''Inglot'', w ramach Dni Aktywności Studenckiej zorganizowanych przez Biuro Karier WSIiZ wygłosił wykład pt. ''Przepaść między wiedzą a działaniem''.

Zobacz wpis do księgi gości (Plik 12 KB)   


25.03.2003

25 marca 2003 roku WSIiZ odwiedził Jan Krzysztof Bielecki.

W ramach wizyty Premier Bielecki spotkał się ze studentami naszej uczelni podczas wykładu pt. ''Pokolenie Bobo w Europie'' oraz uczestniczył w otwarciu Centrum im. Eugeniusza Kwiatkowskiego, powołanego przez Instytut Gospodarki naszej Uczelni, które stać się ma w przyszłości forum wymiany myśli i poglądów oraz platformą ścisłej współpracy środowisk biznesu, samorządu ze środowiskiem akademickim w celu podniesienia innowacyjności regionu i przyspieszenia tempa jego rozwoju.

Podczas spotkania założycielskiego Centrum spotkali się przedstawiciele największych firm z regionu, przedstawiciele władz samorządowych na czele z Marszalkiem Województwa Podkarpackiego - Leszkiem Deptułą.

Zobacz wpis do księgi gości (Plik 199 KB)   

 

Jan Krzysztof Bielecki, Dyrektor EBOiR ds. Europy Środkowowschodniej

Polityk, ekonomista, jeden z założycieli Gdańskiego Towarzystwa Społeczno-Gospodarczego ''Kongres Liberałów'' 1989. W składzie Rady Polsko-Amerykańskiego Funduszu Przedsiębiorczości IV.-XII.1990. Wiceprzewodniczący Zarządu Krajowego Kongresu Liberalno-Demokratycznego XI.1993 - IV.1994. Członek Unii Wolności od IV.1994. Poseł na sejm VI.1989-V.1993. Szef parlamentarnego Klubu Liberlano-Demokratycznego III-IX.1992. Premier I.1991- XII.1991. Minister członek Rady Ministrów d.s. integracji europejskiej i pomocy zagranicznej VII.1992-X.1993. Delegat Polski w Europejskim Banku Odbudowy i Rozwoju od XII.1993


26.03.2003

W ramach ''Spotkań ze sztuką'' w Klubie Akademickim odbył się recital w wykonaniu Magdy Sekuły ''Miłości piękne i trudne'' w reż. Józefa Opalskiego. Uczelnia gościła solistkę, członków zespołu muzycznego oraz reżysera spektaklu Józefa Opalskiego, profesora krakowskiej PWST.


Zobacz wpis do księgi gości (Plik 61 KB)   


27.03.2003

27 marca 2003 roku w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania Red. Mateusz Borek, Dziennikarz Telewizji Polsat, prowadził zajęcia warsztatowe dla studentów naszej Uczelni.

Tematem spotkania było dziennikarstwo sportowe. W zajęciach uczestniczyli studenci I-go i II-go roku Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej WSIiZ.


Sylwetka Mateusza Borka

(źródło: www TV Polsat) Zodiakalny Skorpion, w listopadzie 2002 obchodził 29 urodziny. Od zawsze do szaleństwa zakochany w piłce nożnej. Urodzony w Dębicy, w której ukończył Szkołę Muzyczną w klasie skrzypiec. Nie chciał być jednak ani skrzypkiem, ani krytykiem teatralnym, do czego zachęcał go ojciec. Zawsze marzył o zawodzie piłkarza bądź komentatora. Wybrał to drugie i nie żałuje, bo praca jest jego pasją, oddaje jej niemal każdą wolną chwilę. Wieczny student - najpierw WSB - NLU w Nowym Sączu, potem Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Do Warszawy przeprowadził się w wieku 19 lat. Od 1996 roku związany z Eurosportem, w latach 1998-2000 komentator, reporter i prezenter Canal+. W tej stacji komentował mecze lig: hiszpańskiej, włoskiej, niemieckiej, czasem polskiej i francuskiej. Kiedy w 2000 roku stacja Polsat kupiła prawa do transmisji Ligi Mistrzów, Reprezentacji Polski U21 i Bundesligi zatrudniła Mateusza Borka. Był najmłodszym komentatorem finału LM w historii polskich stacji telewizyjnych, teraz jest najmłodszym, który skomentował finał MŚ. Dla stacji Eurosport komentował MŚ w 1998 roku i EURO 2000. Szczególnie miło wspomina tę drugą imprezę, gdy do komentowania zaprosił polskich piłkarzy: Piotra Świerczewskiego, Tomasza Hajto, Tomasza Iwana, Tomasza Wałdocha, Mirosława Trzeciaka, Michała Żewłakowa, Mariusza Piekarskiego i Jacka Ziobera. Laureat Piłkarskiego Oscara w kategorii: Najlepszy Komentator Telewizyjny i Radiowy za rok 2000, nominowany także do tej nagrody za rok 2001. Komentator i prezenter meczów piłkarskich w Polsacie, TV4 i Polsacie Sport. Wspólnie z Romanem Kołtoniem prowadzi autorski program SuperGol na antenie TV4, związany także z Przeglądem Sportowym. Podczas azjatyckiego Mundialu komentował wszystkie mecze reprezentacji Polski, mecz otwarcia, mecze 1/8 i 1/4 finału, japoński półfinał i wielki finał XVII Mistrzostw Świata.


07.04.2003

7 kwietnia 2003 r. odbył się wykład otwarty prof. dr. hab. Jana Woleńskiego na temat ''Filozofia polska I połowy XX wieku''.

Prof. dr hab. Jan Woleński jest kierownikiem Zakładu Epistemologii Instytutu Filozofii UJ w Krakowie, jak również pracownikiem WSIiZ (Katedra Nauk Społecznych). Członek Polskiej Akademii Umiejętności, Towarzystwa Naukowego Warszawskiego, Polskiego Towarzystwa Filozoficznego, Polskiego Towarzystwa Logiki i Filozofii Nauki, Institut International de Philosophie, American Mathematical Society, Aristotelian Society.


23.04.2003

Na Konferencji Plenarnej Public Relations, Tomasz Kamel wygłosił wykład pt. ''Wystąpienia Publiczne''.

Zobacz wpis do księgi gości (Plik 260 KB)   


23.04.2003

Podczas bankietu na Konferencji Plenarnej Public Relations, wystąpił Ireneusz Krosny.

Zobacz wpis do księgi gości (Plik 435 KB)   


08.05.2003

Pani prof. dr hab. Danuta Hübner, Minister ds. Europejskich, ponownie odwiedziła Uczelnię i wzięła udział w panelu dyskusyjnym pt. ''Wygrać w Unii dla Polski''.

Zobacz wpis do księgi gości (Plik 20 KB)   


19.05.2003

Pan Tadeusz Skoczek, Wiceprezes Zarządu Telewizji Polskiej S.A., wygłosił wykład pt. ''Telewizja publiczna wobec wyzwań kulturowych i politycznych''.


Zobacz wpis do księgi gości (Plik 9 KB)   


24.05.2003

24 maja 2003 roku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Aleksander Kwaśniewski, w ramach prounijnej akcji: ''TAK dla Polski'', odwiedził Rzeszów. Gospodarzem wizyty Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego w Rzeszowie była Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania wraz z Urzędem Wojewódzkim oraz Urzędem Miasta w Rzeszowie.

W trakcie wizyty w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania Prezydent RP wygłosił wykład oraz spotkał się ze studentami wszystkich rzeszowskich uczelni oraz środowiskiem naukowym Rzeszowa. W godzinach popołudniowych, uczestniczył w ''Europejskiej Majówce z Prezydentem RP'' - prounijnym festynie na rzeszowskim Rynku, gdzie spotkał się z mieszkańcami Rzeszowa.


Zobacz wpis do księgi gości (Plik 11 KB)   

Galeria zdjęć

Zobacz fragmenty wykładu podczas spotkania ze studentami i środowiskiem naukowym Rzeszowa w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania (plik MPEG - 22,3 MB) 


24.05.2003

Podczas wizyty Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, uczelnię odwiedził Pan Jan Truszczyński, Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP.


Zobacz wpis do księgi gości (Plik 17 KB)   


28.05-01.06.2003

W dniach 28 maja - 1 czerwca 2003 roku Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania gościła Profesora Marka Bannatyne'a, Dziekana Wydziału Grafiki Komputerowej, Purdue University z USA wraz z Profesorem Clarkiem Corym oraz Profesorem Kellenem Maicherem. Wizyta profesorów z Purdue University była wynikiem kilkuletniej już współpracy naszych uczelni (WSIiZ jest uczelnią stowarzyszoną z PU. To również dzięki tej współpracy nasi studenci od kilku lat uczestniczą w zagranicznych praktykach studenckich w Broadmoor Hotel w Colorado Springs).

Goście przeprowadzili cykl warsztatów z zakresu grafiki komputerowej dla studentów WSIiZ. Warsztaty trwały trzy dni i każdego dnia kończyły się wykładem. Na zakończenie uczestnicy otrzymali Certyfikaty potwierdzające ich udział w zajęciach.


12.06.2003

12 czerwca 2003 roku Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania odwiedził p. Juha Huumonen z Ostrobothnia Polytechnic Ylivieska Unit w Finlandii.

W trakcie wizyty omówione zostały założenia oraz plan współpracy z WSIiZ na przyszły rok akademicki 2003/04, ze szczególnym uwzględnieniem organizacji warsztatów z zakresu technik multimedialnych dla studentów fińskich i polskich w Rzeszowie.


Zobacz wpis do księgi gości (Plik 20 KB) 


11.07.2003

Uczelnię odwiedził Pan Bedrich Kodecky, Ambasador Republiki Czeskiej oraz Pan Josef Byrtus, Konsul Republiki Czeskiej. W trakcie spotkania omawiano możliwości współpracy z uczelniami czeskimi.

Zobacz wpis do księgi gości (Plik 47 KB)   


14-28.07.2003

W dniach 14-28 lipca br. gościem Katedry Podstaw Informatyki Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie był prof. dr hab. Romana Świniarskiego (Department of Computer Sciences, San Diego State University, CA, USA), który przebywał na naszej Uczelni na miesięcznym stypendium w ramach programu Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta (FULBRIGHT SENIOR SPECIALISTS PROGRAM - 2003). W czasie pobytu prof. Świniarski wygłosił serię odczytów naukowych.

Stypendyści Fulbrighta z USA, wybierani są w drodze specjalnej rekrutacji prowadzonej przez Council for International Exchange of Scholars (CIES), mogą prowadzić wykłady, seminaria i ''workshopy'', uczestniczyć w lokalnych programach i projektach badawczych, sympozjach, konferencjach i sesjach naukowych itp., brać udział w wykonywaniu ekspertyz, opinii i ocen naukowych, oraz prowadzić konsultacje w zakresie prac programowych poszczególnych instytutów w zależności od zgłoszonego Komisji Fulbrighta zapotrzebowania.


22.07.2003

22 lipca br. krótką wizytę w WSIiZ złożyła Pani Marcia Miecyjak z Buffalo w USA. Pani Miecyjak reprezentowała władze miasta Buffalo. W trakcie wizyty na WSIiZ spotkała się ze studentami zakwalifikowanymi do wyjazdu na praktyki studenckie do Villa Maria College w Buffalo.


17.10.2003

17 października odbyła się uroczysta Inauguracja Roku Akademickiego 2003/2004, podczas której prof. dr hab. Krzysztof Jajuga z Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu wygłosił wykład pt. ''Nowe tendencje w teorii i praktyce rynku finansowego''.


Zobacz wpis do księgi gości (Plik 44 KB)   


24.10.2003

24 października 2003 r. Andrzej Krajewski - dyrektor Centrum Monitoringu i Wolności Prasy w Warszawie, wygłosił wykład pt. ''DZIENNIKARZ III RP - HEROLD WOLNOŚCI CZY WYROBNIK MEDIÓW?''.

ANDRZEJ KRAJEWSKI - w Centrum Monitoringu i Wolności Prasy od lutego 2003 r. Poprzednio pracował jako zastępca redaktora naczelnego tygodnika ''Forum'' i redaktor naczelny ''Przegląd Reader's Digest'', a w latach 1990-1994 był korespondentem TVP i Polskiego Radia w Waszyngtonie.

Po studiach w warszawskiej Szkole Głównej Planowania i Statystki karierę zawodową zaczynał w 1971 r. w popołudniówce ''Express Wieczorny'', pracował też w tygodnikach ''Razem'' i ''Przegląd Techniczny''. Nie zweryfikowany w stanie wojennym, podjął pracę w miesięczniku ''FIRMA'', był tłumaczem warszawskich korespondentów dzienników ''Yomiuri Shimbun'' i ''The Washington Post'' oraz redaktorem podziemnego pisma ''CDN''. W 1986 wyjechał do USA na stypendium Fulbrighta; przez rok pracował w nowojorskim ''Nowym Dzienniku'' i lokalnej polskiej telewizji ''PTVN''. Po powrocie w 1989 r. był doradcą prasowym wicepremiera Leszka Balcerowicza.

Autor książek: ''Cicerone'', MOST, Warszawa 1987, ''Region USA'', ANEKS, Londyn 1988, ''Kiedy Polska'', Prawy Margines, Warszawa 1989, ''Zasługa dla Polski'', WROTA, Warszawa 1999.

Od 1998 jest wiceprezesem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, od 2001 r. członkiem Komitetu Wykonawczego IFJ - Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy.


29.10.2003

29 października 2003 r. mgr inż. Stanisław Sroka - Prezes Transsystem Sp. z o.o., wygłosił wykład pt. ''Efektywne metody zarządzania w warunkach globalizacji na przykładzie firmy TRANSSYSTEM Sp. z o.o.''


29.10.2003

29 października 2003 r. prof. Roman Kuźniar - Rektor Akademii Dyplomatycznej Ministerstwa Spraw Zagranicznych, wygłosił wykład pt. ''Zadania dyplomacji u progu XXI wieku''.

Pan Rektor Kuźniar jest absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego, profesorem nauk humanistycznych, ambasadorem tytularnym. Specjalizuje się w problematyce międzynarodowej i polityce zagranicznej RP.

Zobacz wpis do księgi gości (Plik 18 KB)   


04.11.2003

4 listopada 2003 roku na Uczelni gościli: Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Skarbu, Pani Barbara Misterska-Dragan, Doradca Prezydenta RP w randze Ministra, Pan Jerzy Wysokiński oraz Prezes Agencji Nieruchomosci Rolnych Pan Zdzisław Siewierski. Goście spotkali się z pracownikami WSIiZ, Pani Minister wygłosiła referat nt. ''Nadzoru właścicielskiego nad spółkami skarbu państwa''.


Zobacz wpis do księgi gości (Plik 65 KB)   


06.11.2003

6 listopada 2003 roku odbyło się seminarium poświęcone ''Roli bankowości w rozwoju regionalnym'' z udziałem p. Macieja Stańczuka, Prezesa Zarządu WestLB Bank Polska S.A.


Zobacz wpis do księgi gości (Plik 43 KB)   


19.11.2003

19 listopada 2003 r. prof. Jan Winiecki wygłosił wykład pt. ''Kto nie lubi prywatyzacji ?''


20.11.2003

20 listopada 2003 r. Janusz Palikot wygłosił wykład pt. ''Problemy współczesnego biznesu''. Gość spotkał się również ze studentami w Klubie Akademickim WSIiZ, gdzie m.in. zaprezentował swoją najnowszą książkę pt.: ''Myśli o nowoczesnym biznesie''.

W trakcie spotkania J.Palikot zwrócił uwagę na sukcesy rynkowe największych polskich firm, powstałych na początku lat 90-tych oraz roli strategii w rozwoju firmy. jak się okazało częściej sukces komercyjny odnoszą te firmy, które nie posiadają strategii a dokładniej mówiąc, które są w stanie własną strategię zmieniać i dostosowywać do oczekiwań rynku. Podczas spotkania studenci WSIiZ otrzymali kilka rad jak rozpocząć własną działalność gospodarczą, jakie inicjatywy mogą obecnie odnieść sukces. Sporą część wykładu poświęcono barierom inwestowania w Polsce, ale zwrócono również uwagę na te kwestie, które mogą przyciągać inwestorów zagranicznych. Prezes J.Palikot ogromną szansę upatruje w tworzeniu w Polsce ''bazy'' usługowej dla wszystkich Państw z UE. Inwestowanie w ten segment rynku może stworzyć wiele miejsc pracy. Naszą szansą jest kultura, nauka i edukacja - powiedział J. Palikot.

Zobacz wpis do księgi gości (Plik 49 KB)   

Janusz Palikot znajduje się na 51 miejscu wśród najbogatszych Polaków według Tygodnika Wprost.

Absolwent Wydziału Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. Wiceprezes Polskiej Rady Biznesu i Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych. Prezes i współwłaściciel Polmosu Lublin (81 proc. udziałów) oraz szef Rady Nadzorczej i udziałowiec Ambry SA (10 proc. akcji), największego producenta win w Polsce. Pan Janusz Palikot posiada także 50 proc. akcji wydawnictwa Słowo, Obraz, Terytoria i spółkę Jabłonna. Przychody wszystkich firm, w których biznesmen ma udziały, wyniosły w 2002 r. 620 mln zł.


20.11.2003

20 listopada 2003 r. dr Tamara Krygowska wygłosiła wykład pt. ''Choroby narządu wzroku wieku dojrzałego''.

Było to jedenaste szkolenie w zakresie bezpłatnej edukacji zdrowotnej i promocji zachowań prozdrowotnych dla mieszkańców regionu, organizowane w ramach Uniwersytetu dla dorosłych.


21.11.2003

21 listopada 2003 r. Mirosław Sekuła - Prezes Najwyższej Izby Kontroli, wygłosił wykład pt. ''Zjawiska korupcji w Polsce w latach transformacji ustrojowej.''


Zobacz wpis do księgi gości (Plik 30 KB)   


21.11.2003

Pan Robert Kwiatkowski, Prezes Zarządu Telewizji Polskiej S.A. oraz Pan Antoni Dragan, Przewodniczący Rady Nadzorczej TVP S.A., spotkali się ze studentami Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej WSIiZ.

Zobacz wpis do księgi gości (Plik 37 KB)    

 

Zobacz wpis do księgi gości (Plik 57 KB)   


21.11.2003

21 listopada 2003 r. krótką wizytę na WSIiZ złożył nowo powołany Konsul ds. Prasy i Kultury, William Bellis z Konsulatu Amerykańskiego w Krakowie. Towarzyszyła mu Pani Iwona Sadecka, specjalista ds. Public Affairs.


01.12.2003

1 grudnia 2003 r. Profesor Ryszard Michalski z George Mason University in Fairfax, USA przeprowadził seminarium pt. ''Problemy generacji wiedzy: metodologia i bieżące badania''.


Zobacz wpis do księgi gości (Plik 60 KB)   


08-14.12.2003

Wizytę na Uczelni złożył przedstawiciel University of Vic w Hiszpanii - prof. Carlos Scolari. Podczas swojego pobytu w dniach 8-14 grudnia poprowadził warsztaty dla studentów WSIiZ z zakresu Digital Design.

Zobacz wpis do księgi gości (Plik 44 KB)   


11.12.2003

11 grudnia 2003 r. NADINSPEKTOR JÓZEF JEDYNAK - PODKARPACKI KOMENDANT WOJEWÓDZKI POLICJI W RZESZOWIE, wygłosił wykład pt. ''Bezpieczeństwo publiczne''.


11.12.2003

11 grudnia 2003 r. odbyło się seminarium nt. nowoczesnych systemów obliczeniowych, trendów rozwojowych współczesnych systemów pamięci masowych oraz portali korporacyjnych.

Spotkanie poprowadzili specjaliści z Sun Microsystems.

W trakcie spotkania przedstawione zostały zaawansowane rozwiązania dotyczące archiwizacji i backupu danych, zaprezentowano złożone systemy pamięci masowych, klastry, gridy oraz zalety portali korporacyjnych w oparciu o rozwiązania firmy Sun Microsystems.


17.12.2003

17 grudnia 2003 r. dr Janusz Kochanowski wygłosił wykład pt. ''Prawo karne i ład społeczny''.


18.12.2003

18 grudnia 2003 r. Zbigniew Wciślak - wieloletni polarnik i meteorolog, wygłosił wykład pt. ''Poznaj Spitsbergen i Arktykę''.

Podczas wykładu można było oglądać wystawę zdjęć: ''Pocztówka z Spitsbergenu - przyroda ożywiona i nieożywiona Arktyki''.


18.12.2003

18 grudnia 2003 r. dr Wacław Mazur wygłosił wykład otwarty pt. ''Zaburzenia słuchu i równowagi wieku podeszłego''

Było to dwunaste szkolenie w zakresie bezpłatnej edukacji zdrowotnej i promocji zachowań prozdrowotnych dla mieszkańców regionu, organizowane w ramach Uniwersytetu dla dorosłych.


 

opublikowano: 12 sierpnia 2005 13:11

Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie
ul. Sucharskiego 2, 35-225 Rzeszów, fax: +48 17 866 12 22
Lista Telefonów Uczelni
Strona głównaDrukujDo góry