Strona główna

Kronika

Strona główna

Kronika: Spotkania ze sztuką 200117.01.2001

17 stycznia o godz. 18.18 w ramach 'Spotkań ze sztuką' odbyło się otwarcie wystawy NIENADOWA 2000 oraz koncert duetu perkusyjnego Ryszarda Haby i Tomasza Sobańca.

Wystawione zostały prace plenerowe studentów Kierunku Wychowania Plastycznego Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Rzeszowie, pochodzące z pleneru w Nienadowej, organizowanego przez artystów - pedagogów WSP: Jacka Balickiego i Marka Olsztyńskiego. W wystawie wzięło udział ok. 80-ciu autorów, a eksponaty (głównie obrazy olejne) przeznaczono do sprzedaży.

Muzycy - członkowie zespołu Capella Cracoviensis na instrumentach takich jak: marimba, wibrafon, conga, bongosy, tabla, jang-go oraz na instrumentach perkusyjnych Indii, Chin, Japonii, Korei, Egiptu zaprezentowali:

 • Transkrypcje muzyki dawnej,
 • Ragtimes S. Joplina,
 • Muzykę współczesną i orientalną.


27.02.2001

27 lutego br. w Klubie Studenckim WSIiZ odbył się wspaniały koncert p. Barbary Panek - solistki Teatru Wielkiego, wykładowcy Wyższej Szkoły Teatralnej i Filmowej w Łodzi zatytułowany ''Ze świata opery i operetki''.


21.03.2001

21 marca br. o godz. 18.18 odbyło się kolejne spotkanie z cyklu 'Spotkania ze Sztuką'. Tym razem mieliśmy przyjemność zaproponować wszystkim wystawę batików Viki Dubowik, artystki ze Lwowa.

Tego samego wieczoru ks. Franciszek Dziedzic, Dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Rzeszowie wygłosił wykład nt. 'Sztuki twórczego życia'. Całą imprezę uświetnił występ chóru WSIiZ.


04.04.2001

4 kwietnia 2001 r. odbyło się kolejne, tym razem V ''Spotkanie ze sztuką'', w ramach którego Stowarzyszenie Literacko-Artystyczne 'Fraza' zaprezentowało:

- wystawę malarstwa grupy 'Na Drabinie' (Krzysztof Motyka, Antoni Nikiel, Marek Olszyński, Marek pokrywka) pt. 'Obrazy dla Frazy'

- promocję nowego numeru kwartalnika literacko-artystycznego 'Fraza'.

Gośćmi tego spotkania byli m.in.:

- profesor Zdzisław Wawrzyniak - germanista, poeta, tłumacz i eseista

- młodoliteracka grupa poetycka ST'ART. (Katarzyna Dziadosz, Adam Fus, Henryk Gierut, Michał Mosoń, Magdalena Pocałuń, Krzysztof Prucharski, Katarzyna Szady, Sławomir Żygadło)

- Redakcja 'Frazy': Magdalena Rabizo-Birek, Anna Jamrozek-Sowa, Zenon Ożóg, Janusz Pasterski, Jan Wolski.

Grupa artystyczna 'Na Drabinie' powstała na początku lat dziewięćdziesiątych w Rzeszowie. Tworzący ją artyści byli absolwentami różnych artystycznych uczelni Polski, którzy powrócili po studiach do rodzinnych miast i miasteczek. Wracali nie tylko z konieczności, ale i z potrzeby serca, z przekonania, że powinni tworzyć w miejscach swych pierwszych artystycznych wtajemniczeń.


23.05.2001

23 maja br. w ramach Spotkań ze Sztuką, a także z okazji 5-lecia Uczelni znany polski aktor Jan Peszek przedstawił monodram 'Scenariusz nieistniejącego lecz możliwego aktora instrumentalnego', według scenariusza Bogusława Schaeffera. Spotkanie zgromadziło bardzo wielu studentów a także mieszkańców Rzeszowa. Na zakończenie przedstawienia aktor dostał ogromne brawa i wspaniały bukiet kwiatów.

Scenariusz powstał w 1963 r. w ciągu kilku dni, ale przez długie lata nie był wykonywany. Pisząc go Schaeffer od razu myślał o przyszłym wykonawcy. Od początku miał być nim Jan Peszek. Kompozytor pilnie obserwował aktora i układał mu rolę niejako na przyszłość. Zdawał sobie też jednak sprawę z tego, że idea aktora instrumentalnego może nigdy nie doczekać się swojego spełnienia w teatrze. Już w tytule sztuki zawarł sugestię, że aktor instrumentalny pozostanie aktorem potencjalnym, aktorem wyobrażonym. Życie przerasta czasem wyobraźnię dramaturga i 22 września 1976 r. właśnie w Łodzi odbyła się prapremiera 'Scenariusza'. Peszek pracował nad nim sam, bez pomocy reżysera. Jak sam mówi poruszał się po omacku. Ufał bardziej instynktowi niż warsztatowi. Czas pokazał, że sztuka ta udała się Peszkowi znakomicie. Od dwudziestu lat występuje ze 'Scenariuszem' na scenach całego świata i cały czas potrafi wydobyć z tekstu zawsze inne, odmienne tony.


30.05.2001

30 maja br. odbyły się kolejne Spotkania ze Sztuką. Tym razem zaproponowaliśmy widzom:

 • wystawę projektów scenograficznych, elementów scenografii oraz rysunków komiksowych prof. Jerzego Skarżyńskiego - ojca polskiego komiksu i projektów ilustracji książkowych,
 • spotkanie i prezentacja komiksów rzeszowskiego środowiska twórczego,
 • prezentację najnowszego filmu dokumentalnego o twórczości Jerzego Skarżyńskiego
 • koncert jazzowy zespołu ''Little Egoists'' pod kierunkiem Marka Stryszowskiego.

Słowo o Jerzym Skarżyńskim (plik 26 KB)


23.10.2001

23 października 2001 odbyło się kolejne 'Spotkania ze Sztuką', w ramach którego:

 • otwarta została wystawa fotograficzna 'Pałace i dwory Kresów' poświęcona pamięci prof. Tadeusza Jaroszewskiego
  Wystawa ta to prezentacja 120 zdjęć będących wynikiem objazdów naukowych Studentów Instytutu Historii Sztuki UW stowarzyszonych w Stowarzyszeniu Studentów Historii Sztuki. Celem tych objazdów było zbadanie aktualnego stanu zachowania dziedzictwa architektonicznego krajów Europy Środkowo-Wschodniej /Ukrainy, Białorusi, Litwy, Estonii/ związanego z mecenatem ziemiańskim. Prezentowana była w Pałacu Kazimierzowskim Uniwersytetu Warszawskiego, w siedzibie Senatu RP, na Zamku Królewskim w Warszawie. Autorzy fotografii: Rafał Dzięciołowski i Andrzej Wąsowski starali się skoncentrować na przedstawieniu piękna architektury i krajobrazu, unikając nadmiernego eksponowania zniszczeń. Dzięki temu wystawa oddaje, w ich przekazaniu czar świata, który już nieodwracalnie odszedł w przeszłość.
 • odbył się koncert w wykonaniu Waldemara Malickiego, pt. 'Nadzwyczajny recital pianistyczny'.


27.11.2001

W ramach ''Spotkań ze sztuką'' 27 listopada br. odbyło się otwarcie wystawy Joanny Znamirowskiej-Pałki pt. ''Triada'' /malarstwo, ceramika, formy przestrzenne/ oraz pokaz mody w wykonaniu studentek WSIiZ-u projektów Joanny Znamirowskiej-Pałki.


17.12.2001

Występ chóru ''Lado'' Narodowej Akademii Muzycznej z Kijowa.


 

opublikowano: 11 sierpnia 2005 14:00

Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie
ul. Sucharskiego 2, 35-225 Rzeszów, fax: +48 17 866 12 22
Lista Telefonów Uczelni
Strona głównaDrukujDo góry