O UCZELNI :: Kronika: Spotkania ze sztuką 2005
Strona główna

Kronika

Strona główna

Kronika: Spotkania ze sztuką 200525.01.2005

25 stycznia 2005 w Klubie Akademickim WSIiZ, odbyło się Spotkanie ze sztuką. W ramach tego spotkania wystąpił krakowski zespół OKO-art band, można było podziwiać malarstwo studentów ISP UR i wrocławskiej ASP oraz wystawę KONFRONTACJE.


23.06.2005

23 czerwca br. w świętojański wieczór i noc w Centrum Turystyki i Rekreacji WSIiZ w Kielnarowej odbyło się ostatnie przed wakacjami SPOTKANIE ZE SZTUKĄ.

Przy świętojańskim ognisku spotkali się artyści z różnych stron Polski oraz Ukrainy, miłośnicy kultury wiejskiej, poszukiwacze starych brzmień, melodii, tekstów i zwyczajów. Był to okazja do prezentacji niemal nieznanego współcześnie instrumentu - liry korbowej, w repertuarze pieśni dziadowskich z Polski i Ukrainy oraz tańców polskich i siedmiogrodzkich.

Czerwcowe Spotkanie ze Sztuką odbyło się w ramach POLSKO-UKRAIŃSKICH SPOTKAŃ LIRNIKÓW - ZAKRĘCENI 2005, które w dniach 20 - 24 czerwca 2005 r. miały miejsce w Narolu oraz Kielnarowej-Królce.

Spotkanie rozpoczęło się świętojańskim plenerowym koncertem lirników, z udziałem muzyków z Doliny Strugu:

 • Taras Konopnyczenko
 • Agata Harz, Remigiusz Mazur-Hanaj,
 • Alicja i Jacek Hałasowie,
 • Sehii Petryczenko

Oraz muzyków z Tyczyna i Hyżnego:

 • Kapela wójta Tycznera
 • Tyczyniacy
 • Kapela Tadlów
 • Hyżniacy


Gościem spotkania był również nestor polskich lirników Stanisław Wyżykowski z Haczowa.

 

Wykonawcy:


Z UKRAINY:

Taras Konopnyczenko: przedstawiciel tzw. nowej fali lirników z Kijowa,, związany oczywiście z lirniczym cechem kijowskim. Kultywuje tradycje śpiewu z lirą korbową i bandurą, związany również ze środowiskiem młodej awangardy artystycznej. Przedstawiciel Ukraińskich lirników na zeszłorocznym i tegorocznym (32-gim) festiwalu lirników i dudziarzy w LISSBERGU - najstarszym i największym festiwalu lirników w Europie.


Z POLSKI:

Serhij Petrychenko - Ukrainiec od wielu lat mieszkający w Polsce. Związany - początkowo z Teatrem - teraz zaś ze Scholą Teatru Węgajty zajmuje się - teoretycznie i praktycznie - tymi właśnie formami muzycznymi z pogranicza wschodniego, które w tradycji łączyły pierwiastki religijne z obrzędowością ludową. Gra na rekonstrukcji jednej z najstarszych lir korbowych z terenów Polski.


Agata Harz - laureatka konkursu Polskiego Radia Nowa Tradycja. Z zamiłowania śpiewaczka, z wykształcenia orientalistka. Zajmowała się różnymi technikami śpiewu (m.in. śpiewem klasycznym i współczesnym). Od lat praktykuje śpiewanie białym głosem tradycyjnych pieśni poleskich, a głównie polskich. Współtworzyła awangardową grupę Księżyc, Bractwo Ubogich oraz Pies Szczeka. Agata Harz współpracuje z Domem Tańca, kapelą Wędrowiec oraz zespołem muzyki dawnej Ars Nova.


Remigiusz Mazur-Hanaj - Urodził się w 1966 roku w Pile, potem mieszkaniec Ożarowa Mazowieckiego i Warszawy. Brał udział w następujących projektach: jako muzyk, aktor i autor tekstów (Teatr Poga, Księżyc, Bractwo Ubogich, Pies Szczeka, Wędrowiec), jako animator (Wielkie Xięstwo, Róża Włóczęgi, Dom Tańca, Jest drabina do nieba), jako scenarzysta (cykle filmów dokumentalnych 'Pejzaże wsi polskiej', 'Centrum czyli pogranicze'), jako redaktor (czasopismo Wędrowiec, seria płytowa In crudo), jako dokumentator (archiwum nagrań muzycznych, rozmów, fotografii ze wsi - Mazowsze, Radomskie, Lubelskie). Juror Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym, prowadzi zajęcia warsztatowe w Instytucie Kultury Polskiej UW.


Alicja Hałas (bęben, gordon) i Jacek Hałas (akordeon, lira korbowa, basy, gordon) - milosnicy kultury tradycyjnej, od wielu lat sami i z przyjaciółmi tropią jej żywe przejawy na rozdrożach Polski i Europy. Kolędy i alliluje z Teatrem i Scholą 'Wegajty', nauki u wiejskich muzykantów z Bractwem Ubogich, klezmerka z duetem Ruach, siedmiogrodzkie tańce z Robertem Lakatosem oraz ze Stefanem Puchalskim w Két Jo Barát, wieloletnie kontakty i współpraca z artystami całej Europy oraz doświadczenia teatralne i plastyczne - wszystko to wpływa na mistrzowski wyraz tej muzycznej pary. Od 1996 Alicja i Jacek Hałasowie wraz z Joanna i Janem Słowińskimi stanowią zespół Muzykanci, kapelę która należy do ściślej czołówki polskiej sceny folkowej, ktora w ostatnich latach jest jedną z najbardziej cenionych i nagradzanych prestiżowymi nagrodami: wiosną 1999 roku Muzykanci wygrali drugą edycję jednego z najważniejszych konkursów - Nowej Tradycji, później zdobyli tez m.in. Grand Prix na festiwalu Euro Folk, a ich debiutancka płyta zdobyła tytuł Folkowego Fonogramu Roku. Jacek Hałas zajmuje się również tradycja lirnicza i pieśniami dziadowskimi, a od wiosny 2001 prowadzi Poznański Dom Tańca..


Piotr Grochowski. Dr nauk humanistycznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Znawca tradycji dziadowskich, teoretyk i praktyk, na spotkanie wschodnie przygotował wykład o tradycjach zachodnich, o niemieckich ''benkensangerach'', okraszony pieśniami w wykonaniu Jacka Hałasa.


11.09.2005

W Ramach Europejskich Dni Dziedzictwa Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania była współ organizatorem wystawy "Pałace i dwory Kresów" w fotografii Rafała Dzięciołowskiego i Andrzeja Wąsowskiego. Otwarcie wystawy miało miejsce w pałacu w Zarzeczu 11 września 2005 r.


4.10-10.11.2005

0d 4-tego października do 10 listopada w budynku WSIiZ przy ul. Sucharskiego można było podziwiać dwie wystawy:

 • „Nowe plakaty Wiesława Grzegorczyka”  zobacz wystawę plakatów
 • „Polska –Ukraina Ja widzę Ciebie, Ty widzisz mnie – grafika”  ze zbiorów Międzynarodowego Stowarzyszenia Triennale Grafiki w Krakowie przy współorganizacji MSTG, zobacz galerię zdjęć


16.11.2005

16 listopada, jak zwykle o godzinie 18.18 w Klubie Akademickim WSIiZ odbyło się  Spotkanie ze Sztuką.

Otwarto dwie wystawy:

 • Maria Siuta Górecka - rzeźba i malarstwo
 • Stanisław Górecki - malarstwo

 

W ramach listopadowego spotkania odbył się koncert Wojtka Tramowskiego "LOCAL JAZZ PROJEKT".

galeria zdjęć


16.11-14.12.2005

Od 16 października do 14 grudnia w budynku WSIiZ przy ul. Sucharskiego można było oglądać wystawy:

 • Maria Siuta Górecka – malarstwo i rzeźba
 • Stanisław Górecki – malarstwo

galeria zdjęć z otwarcia wystawy

oraz

 • Trangresje 2005 wystawa polskiej grafiki ze zbiorów Międzynarodowego Stowarzyszenia Triennale Grafiki w Krakowie

zdjęcia z wystawy


14.12.2005

14 grudnia 2005 roku odbyło się Adwentowe Spotkanie ze Sztuką, podczas którego dokonano otwarcia wystawy "Bogusław Kędzierski – rzeźba" oraz wysłuchano koncertu "Zapomniane pieśni adwentu"
galeria zdjęć z otwarcia wystawy


 

 

opublikowano: 19 grudnia 2005 09:33

Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie
ul. Sucharskiego 2, 35-225 Rzeszów, fax: +48 17 866 12 22
Lista Telefonów Uczelni
Strona głównaDrukujDo góry