O UCZELNI :: Studenci z zagranicy
Strona główna

Jednostki wspierające dydaktykę

Strona główna

Studenci z zagranicy


Studia w języku angielskim

 

W roku akademickim 2004/05 Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania uruchomiła studia na ścieżce anglojęzycznej, na której aktualnie kształci się około 285 studentów, z takich krajów jak: Algieria, Banladesz, Chiny, Indie, Iran, Nepal, Nigeria oraz Pakistan.

 

 

 

Studenci kształcą się na 3 kierunkach studiów, które prowadzone są zarówno w systemie licencjakim, jak i magisterskim: Information Technology, Hospitality Management oraz International Management.

W trakcie studiów dodatkowo uczą się oni języka polskiego oraz poznają historię i polskie tradycje.

 

Opinie studentów z zagranicy:

 


Międzynarodowe warsztaty Media Week

Sonja Palosaari i Tommi Pääkkö dzielą się wrażeniami

ze swojego pobytu na WSIiZ 

 

Wspólnym przedsięwzięciem Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz Politechniki Fińskiej są organizowane warsztaty z zakresu multimediów. Znaleźliście się w grupie 10 studentów z Finlandii, którzy biorą w nich udział.

Tommi Pääkkö: Rzeczywiście, mamy okazję odbywać to szkolenie wspólnie z naszymi kolegami z WSIiZ. Ja w tego typu szkoleniu uczestniczę po raz pierwszy.
Sonja Palosaari: Ja również jestem po raz pierwszy na warsztatach międzynarodowych i po raz pierwszy w Polsce.

 

   
 

Jak wyglądała w waszej uczelni rekrutacja na ten wyjazd?

TP: Wszyscy studenci Central Ostrobothnia Polytechnic otrzymali e-maila z informacją o tej ofercie. Zainteresowanie tą ofertą było olbrzymie, na tą informację odpowiedziały setki studentów. SP: Zakwalifikowani zostali pierwsi, którzy się zgłosili – tak więc czasami warto dłużej nie zastanawiając się, podjąć decyzję o wyjeździe zagranicznym. Bardzo cieszymy się, że to nas właśnie spotkała szansa pobytu w WSIiZ i w Polsce.

Czy takie wyjazdy edukacyjne są studentom potrzebne?

SP: Rzadko mamy okazję współpracować z młodzieżą z innych państw, a przecież w zjednoczonej Europie coraz częściej w firmach będziemy pracować ze specjalistami z różnych krajów nad wspólnymi projektami. Zdobyte w trakcie takich wyjazdów doświadczenie w umiejętności współpracy zaowocuje. TP: Jak najbardziej tak. Tego typu spotkania edukacyjne pozwalają na nawiązanie nowych kontaktów, poznanie sposobu kształcenia na innych uczelniach, zdobycie nowych doświadczeń zawodowych.

Czego spodziewacie się po wizycie w WSIiZ?

TP: Chcemy stworzyć nowoczesny portal waszego regionu. Poza tym nie mieliśmy szczególnych oczekiwań. Jesteśmy otwarci na kontakty, nowe wyzwania. Nie znaliśmy Polski przed przyjazdem tutaj. Poznaliśmy jedynie paru Polaków przebywających na naszej uczelni w ramach Programu Erasmus. Swoją drogą wydawało nam się na tej podstawie, że to bardzo zabawowy naród...

Jak postrzegacie naszą uczelnię na tle uczelni z Finlandii?

TP: O te dwie uczelnie zdecydowanie się różnią. COP to mała uczelnia i mało studentów – ok. 2500 tysiąca. Zaskoczyła nas wiec wielkość WSIiZ, ilość sal no i ten ruch i zgiełk studentów na korytarzach w trakcie przerw między zajęciami. Na COP ponieważ jest niewielu studentów wszyscy zazwyczaj się znają, a tu jest mnóstwo nieznajomych osób, które można poznawać i poznawać. To bardzo miłe. SP: Mnie bardzo miło zaskoczyło, że polska uczelnia to nie tylko sale wykładowe i laboratoria – jak to jest u nas. W WSIiZ jest klub akademicki, barki, kawiarenki internetowe... Zdecydowanie brakuje tego w naszej uczelni. Milo jest tu spędzać wolny czas.

Czy studenci WSIiZ mają taką samą wiedzę z zakresu multimediów jak wy, są lepiej wykształceni czy gorzej?

SP: Myślę, że jesteśmy kształceniu w oparciu o te same założenia. Nie ma większych różnic w znajomości programów graficznych czy ogólnie oprogramowania. TP: Zdecydowanie jednak nasi Polscy koledzy inaczej pracują. My jesteśmy przyzwyczajeni, że pomysły przelewamy ołówkiem na papier, notujemy każdy nawet najmniejszy pomysł, szkicujemy. Studenci WSIiZ są przyzwyczajeni, że pracuje się bezpośrednio na komputerze. Przychodzi im to z łatwością... nam jest nieco trudniej zmienić system pracy, ponieważ w Finlandii praktykuje się pracę z ołówkiem i kartką a dopiero gotowe rozwiązania wprowadzane są do komputera.


Co najbardziej podoba się wam w tej uczelni?

SP: Polscy studenci, to, że z wielką troską towarzyszą nam codziennie i to nie tylko w zajęciach. Oprowadzają nas po Rzeszowie, studenckich Pubach i dyskotekach. Cały czas dopytują czy niecnego nam nie brakuje. Są bardzo weseli, otwarci i opiekuńczy. Dzięki nim poznajemy waszą kulturę, historię i tradycję. Potrafimy już nawet powiedzieć „siękuje” (dziękuję) TP: I „jedno piwo prosię” (proszę jedno piwo)

Co was zaskoczyło podczas pobytu w Polsce?

TP: Mnie bardzo interesują stare samochody. W Finlandii średni wiek samochodu to 10 lat. Nie ukrywam, że się spodziewałem, że spotkam dużo starych pięknych modeli samochodów a tu się okazało, że w Polsce są głównie nowe, zagraniczne samochody. Tego nigdy bym się nie spodziewał. Oczekiwałem czegoś innego, mimo, iż nie miałem wcześniej żadnych stereotypów Polski i Polaków. SP: Tak. Fascynujące są małe Fiaty... są bardzo śmieszne i jest ich strasznie dużo...

 


Studentki z Finlandii

na stypendium w WSIiZ

 

W dniach 11.11.2002 do 11.01.2003 WSIiZ po raz pierwszy gościła stypendystów zagranicznych w ramach Programu Socrates Erasmus.

Panie Johanna Suominen oraz Sanna Korhola - studentki Central Ostrobothnia Polytechnic, Ylivieska Unit w Finlandii odbyły na WSIiZ 2-miesięczne stypendium, w trakcie którego zrealizowały m.in. projekt z obszaru multimediów.

 

 

Oto jak wspominają pobyt na naszej Uczelni:

We came to Rzeszów in the beginning of November and went back to Finland in January. We studied in e-service department.
Polish people were extremely nice, we learned many new things like Polish language, html, java, Premiere, Flash. Also we had a chance to travel in Poland with AIESEC. AIESEC organized plenty of different kinds of activities and we got many new friends.
We are very satisfied being in Poland as exchange students and we can warmly recommend this place to other students.

We want to thank all the people in e-service and university!

Johanna&Sanna, Rzeszów 10.01.2003

opublikowano: 28 września 2007 15:20

Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie
ul. Sucharskiego 2, 35-225 Rzeszów, fax: +48 17 866 12 22
Lista Telefonów Uczelni
Strona głównaDrukujDo góry