Aktualności :: Nagroda ECDL-F (Digital Literacy Award)
Strona główna

Aktualności

Strona główna

Nagroda ECDL-F (Digital Literacy Award)


14 września 2005

Fundacja ECDL (ECDL-F) ogłosiła światowych zwycięzców ECDL Foundation Digital Literacy Awards 2005 (Nagród za wybitny wkład w edukację informayczną ECDL 2005) podczas nagłośnionej międzynarodowej uroczystości wręczenia nagród w Zurychu 13 października 2005 roku.

 W wydarzeniu tym uczestniczyli ministrowie rządów, przedstawiciele Organizacji Narodów Zjednoczonych, ponad 30 Towarzystw Komputerowych, licencjobiorcy ECDL oraz ICDL reprezentujący 140 państw z pięciu kontynentów, eksperci przemysłowi oraz światowej sławy naukowcy z zakresu edukacji informatycznej.

Fundacja ECDL to organizacja działająca nie dla zysku (not-for-profit), której celem jest zmniejszanie podziałów w edukacji informatycznej poprzez zapewnianie wszystkim dostępu do Społeczeństwa Informacyjnego; jest również wiodącym dostawcą certyfikatów umiejętności komputerowych dla użytkowników końcowych na całym świecie. ECDL-F to światowe ciało zarządzające oraz władza udzielająca licencji dla Europejski Certyfikat Umiejętności Komputerowych(European Computer Driving Licence - ECDL) międzynarodowego standardu umiejętności komputerowych dla użytkowników końcowych.

Jako dodatek do ECDL, ECDL-F oferuje pełen zakres uznawanych na całym świecie certyfikatów obejmujących każdy poziom umiejętności użytkowania komputerów, od całkowitych nowicjuszy do ekspertów oraz użytkowników o wyspecjalizowanych zainteresowaniach.

Ponieważ fundacja ECDL jest organizacją promującą edukację informatyczna na całym świecie, ustanowiła  Nagrody Edukacji Cyfrowej, aby uznać i nagrodzić te osoby i organizacje z całego świata, które przysłużyły się do postępu w edukacji komputerowej. Każdego roku przyznawane  bedą trzy Nagrody w uznaniu nadzwyczajnych osiągnięć w tym obszarze.

Mówiąc o Nagrodach, dyrektor naczelny ECDL-F David Carpenter powiedział, “Nagrody Edukacji Cyfrowej Fundacji ECDL zostały ustanowione, aby nagradzać postawę innowacyjną, wizję oraz przywództwo okazane przez jednostki lub organizacje w promowaniu edukacji komputerowej. W ECDL-F naszą misją jest zmniejszanie podziałów w tym zakresie poprzez zapewnianie wszystkim dostępu do Społeczeństwa Informacyjnego. Wierzymy, że dostęp do Społeczeństwa Informacyjnego nie powinien być jedynie przywilejem dla nielicznych, ale prawem dla wszystkich. 

W miarę jak wchodzimy głębiej w Wiek Informacji, edukacja komputerowa staje się kluczowym wyznacznikiem dostępu, a ostatecznie sukcesu dla wszystkich członków społeczeństwa. Jesteśmy zdecydowani działać w kierunku zmniejszania podziałów w zakresie edukacji komputerowej oraz ich ostatecznego wyeliminowania. Będzie to wykonane poprzez inicjatywy takie jak te, które świętujemy tutaj dziś wieczorem. Osoby oraz organizacje, które tu uhonorujemy przysłużyły się do postępu w dziedzinie edukacji komputerowej i pomogły tysiącom osób uczestniczyć i korzystać z pożytków Społeczeństwa Informacyjnego. Fundacja ECDL wyraża podziw wszystkim zwycięzcom tych Nagród oraz będzie nadal wspierać i pochwalać tych wszystkich, których  inicjatywy przybliżają nas do przyszłości, w której edukacja komputerowa będzie normą.”

Nagrody są przyznawane przez niezależne grono ekspertów, do których należą dr Don E. Detmer,  prezydent i dyrektor naczelny American Medical Informatics Association; profesor Jane Grimson, prorektor Trinity College w Irlandii oraz profesor nauk komputerowych; ambasador Szwecji Astrid Dufborg, na stałej misji i specjalny doradca ONZ do spraw informatyki; oraz Kurt Gladh, były przewodniczący oraz prezes zarządu ECDL-F  i były dyrektor naczelny ECDL w Szwecji.

Pierwszym laureatem Nagród za wybitny wkład w edukację cyfrową ECDL 2005 została Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, w uznaniu krzewienie kultury informatycznej w Polsce. W imieniu WSIiZ nagrodę odebrał dr Tomasz Pardela.

 

Drugim laureatem Nagród za wybitny wkład w edukację cyfrową ECDL 2005 został dr Balint Magyar, Minister Edukacji Węgier, który został uhonorowany za swój wkład w postępy edukacji cyfrowej w Republice Węgierskiej.


Trzecią laureatką Nagród za wybitny wkład w edukację cyfrową ECDL 2005 jest Ana Roglić Milovac, reprezentująca NGO MREŽA – w uznaniu za jej wkład w postępy edukacji informatycznej w Chorwacji.

opublikowano: 21 października 2005 12:37

Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie
ul. Sucharskiego 2, 35-225 Rzeszów, fax: +48 17 866 12 22
Lista Telefonów Uczelni
Strona głównaDrukujDo góry